Friends Beach-to-Beach Power Swim

Age Group Results

May 29, 2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Men: 0-16 17-34 35-49 50-99
Women: 0-16 17-34 35-49 50-99

Short Solo

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Somand          Superior Township   36        1        21:17   21:17/M
       2    Leighton Rainer         Cedar Bluff  AL     14        2        22:01   22:01/M
       3    Rachel Bello            Bingham Farms  MI   11        3        22:33   22:33/M
Top

Female 16 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pauline Izydorek        Beverly Hills  MI   12        4        22:34   22:34/M
       2    Erin Hughes                                  8        5        23:52   23:52/M
       3    Chloe Boecasse          Cole Bay  ST. MAART 11        7        27:59   27:59/M
       4    Juliette Pocovi         Cole Bay  ST. MAART 10       15        31:48   31:48/M
Top

Female 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Julianna De Haas        St. Thomas  VI      20        6        26:24   26:24/M
       2    Mary Vargo              St. John  VI        31        8        28:26   28:26/M
       3    Sarah Coutlee           St. Thomas  VI      31       10        29:54   29:54/M
       4    Madeline Torres         Bingham Farms  MI   19       16        32:05   32:05/M
       5    Dina Montefuscoli       Tarrytown  NY       29       20        35:47   35:47/M
       6    Veronica Gaspar         St John  VI         21       23        39:07   39:07/M
       7    Gabrielle Goulet        St. Thomas  VI      31       25        41:13   41:13/M
Top

Female 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Erin Lieb               St. John  VI        40        9        29:45   29:45/M
       2    Evelyn Munoz            Maho Bay  ST. MAART 40       13        31:12   31:12/M
       3    Gaylin Vogel            St. Thomas  VI      41       21        36:51   36:51/M
       4    Amy Hodges              Shreveport  LA      44       22        36:53   36:53/M
Top

Female 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Baranowski        St. John  VI        58       11        30:52   30:52/M
       2    Patricia Maita          Bloomingdale  IL    53       12        31:01   31:01/M
       3    Patricia Tully-Osborn   Spring Lake  NJ     62       14        31:42   31:42/M
       4    Leiah Murray            Wakeforest  NC      54       17        33:16   33:16/M
       5    Heidi Wallace           Canton  OH          63       18        33:35   33:35/M
       6    Karen Cannell           Rockport  MA        57       19        34:23   34:23/M
       7    Jamie Johnston          Foley  AL           58       24        40:34   40:34/M
       8    Marsha Maynes           St. Thomas  VI      67       26        53:44   53:44/M
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brennan Kelly           New York  NY        36        1        22:32   22:32/M
       2    Dru Rainer              Cedar Bluff  AL     16        2        23:22   23:22/M
       3    Shawn Westwell          Hunington Beach  CA 25        3        24:02   24:02/M
Top

Male 16 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ben Pocovi              Cole Bay  ST. MAART 12        4        25:33   25:33/M
       2    Colton Fauquher         Christiansted  VI   12        5        25:50   25:50/M
       3    Maxime Billot           Cole Bay  ST. MAART 12        6        25:51   25:51/M
       4    Matias Piazza           Cole Bay  ST. MAART  9        9        27:01   27:01/M
       5    Sacha Gibbs             Morne O'Reilly  N/A 10       11        28:03   28:03/M
       6    Flyn Hughes             St.thomas  VI        9       17        30:05   30:05/M
       7    Evan Dykstra            Christiansted  VI   10       19        31:07   31:07/M
       8    Yann Billot             Cole Bay  ST. MAART  9       23        38:11   38:11/M
       9    Roman Spinale           St. John  VI        16       30        49:25   49:25/M
Top

Male 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tate Hempel             0  JOST VAN D       17        8        26:50   26:50/M
       2    Kevin Vargo             St. John  VI        29       12        28:13   28:13/M
       3    Luca Del Olmo           St. John  VI        18       14        29:20   29:20/M
       4    Todd Paine              Oxford  MS          32       15        29:25   29:25/M
       5    Tygue Arvidson          St. Thomas  VI      29       18        30:08   30:08/M
       6    Bryce Doody             Rockville  MD       30       27        40:21   40:21/M
       7    Brandon Lutzy           St. Thomas  V I     32       29        48:37   48:37/M
Top

Male 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Matt Crafts             St. John  VI        37        7        26:16   26:16/M
       2    David Somand            Superior Township   38       10        27:04   27:04/M
       3    Timothy Steiner         Bloomington  IN     42       13        29:17   29:17/M
       4    Jeff Dykstra            Christiansted  VI   43       20        31:08   31:08/M
       5    Glen Millar             St. Thomas  VI      48       22        34:35   34:35/M
       6    Yuri Gaspar             St John  VI         49       28        42:26   42:26/M
Top

Male 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Daryl Adkins            Indialantic  FL     51       16        29:32   29:32/M
       2    Bill Leitch                                 50       21        32:52   32:52/M
       3    Jay Murray              Wakeforest  NC      54       24        39:24   39:24/M
       4    John Klein              St. Thomas  VI      63       25        40:01   40:01/M
       5    Roy Frett               St. Thomas  VI      57       26        40:07   40:07/M
       6    Rob Herman              Marietta  GA        65       31        54:48   54:48/M

Short Assisted

Top

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kimberly Dowdy          Irondale  AL        54        1        24:19   24:19/M
       2    Sierra Davis            Newton  MA           9        2        25:19   25:19/M
       3    Tiffany Thornton        St. John  VI        46        3        25:31   25:31/M
Top

Female 16 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Maya Cohen              St. Thomas  VI       9       11        33:09   33:09/M
       2    Amelie Zucker           St. John  VI        6        12        33:10   33:10/M
       3    Malena Del Olmo         St. John  VI        10       13        33:25   33:25/M
Top

Female 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Carrie Locke            St. Thomas  VI      31        4        27:10   27:10/M
       2    Kate Hanna              St John  VI         32       14        33:30   33:30/M
       3    Brianna Burks           St Thomas  VI       28       15        33:35   33:35/M
       4    Megan Abbott            St. Louis  MO       30       16        34:05   34:05/M
Top

Female 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Julie-Marie Olson       Palm Beach  FL      47        6        28:07   28:07/M
       2    Marna Ringel            Fairfield  CT       49        8        30:33   30:33/M
       3    Kelly Sullivan          Annapolis  MD       45       10        31:29   31:29/M
       4    Pamela Sarracino        Phoenixville  PA    35       17        34:54   34:54/M
       5    Darcie Logsdon          Monument  CO        41       18        36:20   36:20/M
       6    Crystal D' Abbraccio    St. John  VI        39       19        38:08   38:08/M
       7    Monica Morris           St. John  VI        35       20        38:11   38:11/M
       8    Janet Gregory-Moos      St. Thomas  VI      49       25        46:38   46:38/M
       9    Elisa Bryan-Lacatena    St. Thomas  VI      46       28        51:45   51:45/M
      10    Laura Nagi              St. Thomas  VI      41       29        53:24   53:24/M
Top

Female 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Suzanne Cilliers        St. Thomas  VI      54        5        27:40   27:40/M
       2    Pamela Deckoff          St. John  VI        50        7        28:20   28:20/M
       3    Victoria Becker         St. John  VI        60        9        31:28   31:28/M
       4    Sandi Stein             St. John  VI        68       21        39:07   39:07/M
       5    Barbara Mason           Fort Lauderdale  FL 76       22        40:20   40:20/M
       6    Katy Brophy             Santa Cruz  CA      69       23        42:19   42:19/M
       7    Carol Wassel            St. John  VI        60       24        45:12   45:12/M
       8    Kathy Champion          Gulfport  FL        51       26        46:43   46:43/M
       9    Sally George            St. Thomas  VI      66       27        51:13   51:13/M
      10    Laura Porter            Metairie  LA        62       30        54:29   54:29/M
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Craig Barshinger        St. John  VI        59        1        24:45   24:45/M
       2    Tristan Michtner        St. John  VI        12        2        24:56   24:56/M
       3    John Fitzgerald         St. John  VI        59        3        25:06   25:06/M
Top

Male 16 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ricardo Martinez        Laja  PR            15       17        31:33   31:33/M
       2    Rohan Nagi              St. Thomas  VI      11       21        37:31   37:31/M
       3    Paschal Bryan           St. Thomas  VI      11       25        52:10   52:10/M
       4    Talvin Nagi             St. Thomas  VI       7       26        53:23   53:23/M
Top

Male 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Reiter          St. Thomas  V I     34        6        27:09   27:09/M
       2    Ben Abbott              St. Louis  MO       34       10        27:58   27:58/M
Top

Male 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Paul Omeara             Westminster  MA     61        4        26:12   26:12/M
       2    Brad Douglas            South Lyon  MI      67        5        26:54   26:54/M
       3    Ken Wild                St. John  VI        62        7        27:15   27:15/M
       4    Steve Deckoff           St. John  VI        50        8        27:29   27:29/M
       5    Lawrence Aqui           St. Thomas  VI      60        9        27:52   27:52/M
       6    James Weller            St. John  VI        73       11        28:06   28:06/M
       7    Scott Horlock           Santa Cruz  CA      62       12        28:28   28:28/M
       8    Mike Bloomfield         Pottstown  PA       53       13        29:53   29:53/M
       9    David Bello             Bingham Farms  MI   55       14        30:27   30:27/M
      10    Pieter Venter           Wellington  NORTH I 59       15        30:53   30:53/M
      11    Skip Schaeffer          St John  VI         58       16        31:23   31:23/M
      12    Alfredo Del Olmo        St. John  VI        52       18        33:40   33:40/M
      13    Richard Curran          St. Thomas  VI      60       19        33:43   33:43/M
      14    Abrie Cilliers          St. Thomas  VI      58       20        35:46   35:46/M
      15    Francis Kirwan          St. Thomas  VI      69       22        41:23   41:23/M
      16    Dave Worthington        St. John  VI        54       23        48:05   48:05/M
      17    Albert Porter           Metairie  LA        63       24        49:19   49:19/M

Intermediate Solo

Top

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lidia Boguslawska       St. Croix  VI       14        1        51:50   23:02/M
       2    Cathryn Hempel          Jost Van Dyke  BVI  44        2        57:54   25:44/M
       3    Sara Fauquher           Christiansted  VI   38        3        58:28   25:59/M
Top

Female 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Emily Wild              St. John  VI        18        5      1:09:19   30:48/M
       2    Morgan Sherer           Newark  DE          22        6      1:10:16   31:14/M
       3    Camille Sherer          Canton  OH          18        7      1:10:44   31:26/M
       4    Megan Hayes             E. Lansing  MI      33        8      1:11:35   31:49/M
       5    Christine Johnson       Finksburg  MD       31       10      1:14:00   32:53/M
       6    Erin Moon               St. John  VI        33       13      1:17:28   34:26/M
Top

Female 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rachel Shinnar          Boone  NC           46        4      1:08:44   30:33/M
       2    Ali Smrcina             St. Thomas  VI      36       12      1:17:21   34:23/M
       3    Sarah Crane             Nashua  NH          47       14      1:17:31   34:27/M
       4    Valerie Rosen           Katonah  NY         49       16      1:20:55   35:58/M
Top

Female 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jennifer Mosman         Richmond  VA        52        9      1:13:28   32:39/M
       2    Jean Wheeler            Camden  NY          61       11      1:15:41   33:38/M
       3    Jodie Tanino            St. John  VI        56       15      1:20:16   35:40/M
       4    Susanna Mander          Palma De Mallorca   50       17      1:28:24   39:17/M
       5    Jane Bridges            Vincennes  IN       55       18      1:31:11   40:32/M
       6    Adri Herman             Marietta  GA        63       19      1:36:49   43:02/M
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Clinton Hempel          0  JOST VAN D       46        1        55:27   24:39/M
       2    Christopher Hayes       E. Lansing  MI      35        2        56:06   24:56/M
       3    Daryl Jaschen           Christiansted  VI   56        3        58:42   26:05/M
Top

Male 16 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nico Becerra            Escondido  CA       10        7      1:09:57   31:05/M
Top

Male 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Christopher Cilliers    St. Thomas  VI      21       10      1:16:08   33:50/M
       2    Jake Stolarski          E. Lansing  MI      30       12      1:17:32   34:28/M
Top

Male 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Samway          Miami Beach  FL     48        8      1:12:17   32:08/M
       2    Santi Becerra           Escondido  CA       43       11      1:16:37   34:03/M
Top

Male 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Hayes           E. Lansing  MI      61        4      1:03:18   28:08/M
       2    Tom Sherer              Canton  OH          55        5      1:03:26   28:12/M
       3    Don Mosman              Richmond  VA        52        6      1:06:29   29:33/M
       4    Jose Carvajal           San Juan  PR        62        9      1:14:37   33:10/M
       5    Steven Burkholder       St John  VI         64       13      1:21:29   36:13/M
       6    Adrian Dale             Road Town  TORTOLA  57       14      1:23:11   36:58/M
       7    Salvador Ramirez        Carolina  PR        64       15      1:23:38   37:10/M
       8    David Clark             Road Town  TORTOLA  50       16      1:24:07   37:23/M
       9    Kevin Lenahan           St. Thomas  VI      63       17      1:25:36   38:03/M
      10    Walter Bostwick         St. Thomas  VI      60       18      1:31:10   40:31/M

Intermediate Assisted

Top

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    March Storm             St. John  VI        35        1        54:46   24:20/M
       2    Karen Holloway-Adkins   Indialantic  FL     54        2        55:55   24:51/M
       3    Kay Reddy               Road Town  TORTOLA  54        3        56:04   24:55/M
Top

Female 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerrin Buckley          St. John  VI        26        4        59:05   26:16/M
Top

Female 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Barbara Gail Warden     Johnson  VT         48        6      1:03:31   28:14/M
       2    Christine Diamond       St. Thomas  VI      44        9      1:17:42   34:32/M
Top

Female 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rebecca Luscz           St. Thomas  VI      64        5      1:00:07   26:43/M
       2    Dee Conrad              St. John  VI        67        7      1:10:51   31:29/M
       3    Lisa Berger             St. Thomas  VI      58        8      1:16:00   33:47/M
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rick Nielsen            Escondido  CA       64        1      1:12:52   32:23/M
       2    Paul Nielsen            Escondido  CA       12        2      1:16:36   34:03/M
       3    Joel Alferness          St. Thomas  VI      40        3      1:21:43   36:19/M
Top

Male 16 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Henri Radcliffe         St. John  VI         9        4      1:21:44   36:20/M
Top

Male 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Andrew Radcliffe        St. John  VI        53        5      1:24:17   37:28/M

Long Solo

Top

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Natalia Kuipers         St. Croix  VI       13        1      1:19:12   22:38/M
       2    Jamaris Washshah        Kingshill  VI       18        2      1:23:30   23:51/M
       3    Ariel Tormey            Fredricksted  VI    25        3      1:23:35   23:53/M
Top

Female 16 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Freya Knaggs            Oyster Pond  ST. MA 15        4      1:30:32   25:52/M
Top

Female 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lauren Becker           Washington  DC      34        5      1:35:50   27:23/M
       2    Megan Pittman           Beacon Hill  ST. MA 34        6      1:36:40   27:37/M
       3    Natasha Ruscheinski     0  BVI              31        8      1:41:26   28:59/M
       4    Bianca Morales          St. Thomas  VI      26        9      1:41:34   29:01/M
       5    Tiffany Weldon          Brimfield  MA       22       10      1:42:03   29:09/M
       6    Jessica Westwell        Hunington Beach  CA 22       15      1:47:41   30:46/M
       7    Jess Plante             St. Thomas  VI      31       18      1:55:07   32:53/M
       8    Jenny McIvor            Road Town  TORTOLA  34       21      2:06:34   36:10/M
       9    Brigette Riley          Waco  TX            28       23      2:09:37   37:02/M
      10    Molly Spang             St. Thomas  VI      30       24      2:20:53   40:15/M
Top

Female 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Helen Tolar             Washington  DC      39        7      1:37:35   27:53/M
       2    Andia Chaves Fonnegra   St. Thomas  VI      37       16      1:50:39   31:37/M
       3    Jennifer Samway         Miami Beach  FL     48       17      1:51:58   31:59/M
       4    Jini Lewis              St John  VI         48       22      2:08:57   36:51/M
Top

Female 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jayne Schaeffer         St. John  VI        55       11      1:45:08   30:02/M
       2    Sue Stidham             Malabar  FL         54       12      1:45:15   30:04/M
       3    Cynthia Henley          Palmetto Bay  FL    57       13      1:46:02   30:18/M
       4    Jude Woodcock           St. John  VI        60       14      1:46:37   30:28/M
       5    Heidi Erwig             St. Thomas  VI      52       19      1:56:22   33:15/M
       6    Pamela Steenland        Mantoloking  NJ     61       20      2:05:28   35:51/M
       7    Sharon Bacon            Lake Charles  LA    66       25      2:21:55   40:33/M
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ky Odlum                St. Thomas  VI      14        1      1:23:19   23:48/M
       2    Erik Spit               Philipsburg  DAWN B 29        2      1:25:41   24:29/M
       3    James Wagner            Washington  DC      43        3      1:25:54   24:33/M
Top

Male 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Vincent Fournier        The Valley  VIRGIN  28       19      1:46:32   30:26/M
       2    Michael Ireland         Evanston  IL        30       20      1:46:38   30:28/M
       3    Ryan Matthews           St. John  VI        32       29      2:10:09   37:11/M
Top

Male 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Juan Cabrero            San Juan  PR        40        5      1:29:47   25:39/M
       2    Bryan Mason             St. Thomas  VI      41        6      1:30:13   25:47/M
       3    Jose Valentin           Rio Piedras  PR     46        7      1:30:24   25:50/M
       4    Martin Trott            PO Box 3162  TORTOL 41        8      1:30:31   25:52/M
       5    Jacco Bos               0  BVI              39       10      1:33:10   26:37/M
       6    Rafael Muilenburg       St. John  VI        46       13      1:38:06   28:02/M
       7    Paolo Hereter           San Juan  PR        45       15      1:42:58   29:25/M
       8    John Linnborn           St. Thomas  VI      44       17      1:44:08   29:45/M
       9    Justin Cashman          Annapolis  MD       45       21      1:47:12   30:38/M
      10    Andy Lee                Lakeway  TX         44       22      1:49:13   31:12/M
      11    Grant Cauley            St. Thomas  VI      40       23      1:49:34   31:18/M
      12    Rusty Cook              Denver  CO          37       24      1:55:40   33:03/M
      13    Jeffrey Kirk            Road Town  TORTOLA  44       26      2:05:25   35:50/M
      14    Matthew Jennings        North Brunswick  NJ 47       28      2:07:53   36:32/M
      15    Dariusz Chudyk          St. Thomas  VI      49       34      2:25:19   41:31/M
Top

Male 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pedro Correa            Hunington Beach  CA 54        4      1:28:15   25:13/M
       2    Jeff Miller             St. John  VI        55        9      1:30:34   25:53/M
       3    Rob Rogerson            Jupiter  FL         55       11      1:35:26   27:16/M
       4    Kalil Baco              San Jaun  PR        62       12      1:37:40   27:54/M
       5    Rob Rosen               Katonah  NY         50       14      1:39:00   28:17/M
       6    Jose Coleman-Davis      San Juan  PR        63       16      1:43:39   29:37/M
       7    Leo Ryan                Natick  MA          54       18      1:46:23   30:24/M
       8    Federico Lopez          San Juan  PR        62       25      1:57:58   33:42/M
       9    Brion Fitzgerald        St. John  VI        60       27      2:06:11   36:03/M
      10    Baron Lonner            New York  NY        52       30      2:13:00   38:00/M
      11    David Digiacomo         St. John  VI        63       31      2:13:19   38:05/M
      12    Kevin Woodcock          St John  VI         60       32      2:17:01   39:09/M
      13    Miles Stair             St. John  VI        67       33      2:17:52   39:23/M

Long Assisted

Top

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alexandra Ewald         St. John  VI        51        1      1:29:14   25:30/M
       2    Rachel Geer             St John  VI         40        2      1:33:37   26:45/M
       3    Christine Sheehan       St. Thomas  VI      43        3      1:36:15   27:30/M
Top

Female 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mindy Ware              St. John  VI        34        6      1:39:52   28:32/M
       2    Hannah Upp                                  31       10      1:54:18   32:39/M
Top

Female 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nina Cohen              St. Thomas  VI      46       13      2:07:08   36:19/M
       2    Annette Tolentino       Carolina  PR        42       14      2:09:37   37:02/M
Top

Female 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Christine Meyer         St. John  VI        57        4      1:38:44   28:13/M
       2    Mary Haney              St. Thomas  VI      53        5      1:39:48   28:31/M
       3    Diane Holmberg          St Thomas  VI       54        7      1:46:13   30:21/M
       4    Helene Tucker                               51        8      1:50:57   31:42/M
       5    Meredith Fletcher       Cruz Bay  VI        72        9      1:53:43   32:29/M
       6    Virginia Fuller         Belize City  BELIZE 54       11      1:59:02   34:01/M
       7    Diane Manning           Troy  VA            57       12      1:59:53   34:15/M
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Tutton           St John  VI         45        1      1:29:46   25:39/M
       2    Michael Feierabend      St. John  VI        56        2      1:29:52   25:41/M
       3    Lee Richter             St. John  VI        27        3      1:39:45   28:30/M
Top

Male 17 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nicholas Hopkins        St. John  VI        28        9      2:31:23   43:15/M
Top

Male 35 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Adrian Hale             St. Thomas  VI      46        5      1:50:03   31:27/M
Top

Male 50 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ralph Antolino          St John  VI         60        4      1:44:25   29:50/M
       2    John Holden             St. John  VI        70        6      1:50:44   31:38/M
       3    Billy Girard            North Pole  AK      56        7      1:57:35   33:36/M
       4    Paco Lopez              Carolina  PR        66        8      2:09:30   37:00/M

*Overall place within gender.