Friends Beach-to-Beach Power Swim

Age Group Results

May 24, 2015


Results By Race Management Systems, Inc.

Short Solo

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sasha Klein St. Thomas VI

14

1

22:24

22:24/M

2

Juliette De Sousa Washington DC

45

2

22:54

22:54/M

3

Sarah Trott West End BVI

42

3

23:31

23:31/M

 

Female 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rachel Bello Bingham Farms MI

10

4

23:52

23:52/M

2

Haley Belcher St. John VI

11

7

24:36

24:36/M

3

Audrey Moore St. Thomas VI

10

8

24:37

24:37/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathleen Colonna Fanwood NJ

19

9

24:56

24:56/M

2

Martyna Pospieszalska Washington DC

30

10

25:04

25:04/M

3

Mariel Polter St. Thomas VI

22

12

25:46

25:46/M

4

Azaline Dunlap-Smith Nottingham NH

19

13

25:55

25:55/M

5

Emily Wild St. John VI

17

17

30:01

30:01/M

6

Sarah Kwilecki Ormond Bch. FL

19

18

30:38

30:38/M

7

Juliet Hong St. Thomas VI

31

20

32:17

32:17/M

8

Meghan O'Brian Germantown WI

27

24

33:33

33:33/M

9

Emily Titchmarsh Road Town BVI

30

26

33:38

33:38/M

10

Chelsea Wever San Juan PR

31

28

34:46

34:46/M

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Hefner Cary NC

44

5

24:14

24:14/M

2

Allison Stocker San Antonio TX

47

22

32:36

32:36/M

3

Claudia Ferrari Road Town BVI

39

23

33:18

33:18/M

4

Carolyn Colonna Fanwood NJ

47

27

33:55

33:55/M

5

Trish Nelson St. Thomas VI

42

31

37:06

37:06/M

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathy Slifer Gloucester MA

69

6

24:35

24:35/M

2

Lisa Zraket Manchester MA

50

11

25:37

25:37/M

3

Elisa Adams Concord MA

55

14

29:03

29:03/M

4

Jane Kwilecki Ormond Bch. FL

59

15

29:05

29:05/M

5

Kem Morawski Silver Spring MD

57

16

29:57

29:57/M

6

Karen Radtke St. John VI

61

19

31:04

31:04/M

7

Karen Baranowski St. John VI

58

21

32:33

32:33/M

8

Heidi Wallace Canton OH

61

25

33:37

33:37/M

9

Karen Cannell Rockport MA

55

29

35:59

35:59/M

10

Leiah Murray Vaughan NC

53

30

36:08

36:08/M

11

Olwyn Smith Wellington

61

32

39:31

39:31/M

12

Jamie Johnston Foley AL

57

33

40:07

40:07/M

13

Tracy McIntyre Poquoson VA

54

34

41:50

41:50/M

14

Marsha Maynes St. Thomas VI

66

35

1:00:58

60:58/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jesse Midkiff Austin TX

33

1

25:36

25:36/M

2

Vaughan Van Oudtshoorn Road Town BVI

31

2

26:14

26:14/M

3

Daryl Adkins Indialantic FL

50

3

28:46

28:46/M

 

Male 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tomas Del Olmo St. John VI

15

4

28:49

28:49/M

 

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Luca Del Olmo St. John VI

17

8

33:29

33:29/M

2

Tyler Fortune Germantown WI

24

12

39:34

39:34/M

3

Brandon Lutzy St. Thomas VI

31

14

40:14

40:14/M

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Glen Millar St. Thomas VI

47

10

35:29

35:29/M

2

Aaron Hale Santa Rosa Bch FL

37

16

44:22

44:22/M

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Morawski Silver Spring MD

60

5

29:58

29:58/M

2

Jose Belcher St. Thomas VI

52

6

29:59

29:59/M

3

David Bello Bingham Farms MI

54

7

31:47

31:47/M

4

Manny De La Torre Marietta GA

73

9

34:38

34:38/M

5

Steven Kirby St. Thomas VI

64

11

39:32

39:32/M

6

John Klein St. Thomas VI

62

13

40:08

40:08/M

7

Jay Murray Wake Forest NC

54

15

40:58

40:58/M

8

Francis Kirwan St. Thomas VI

68

17

44:40

44:40/M

9

Dr. Bob De Bonis St. John VI

64

18

45:45

45:45/M

 

Short Assisted

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Welniak Omaha NE

28

1

23:21

23:21/M

2

Janeelle Zachman St. Thomas V I

47

2

24:08

24:08/M

3

Tiffany Thornton St. John VI

45

3

26:15

26:15/M

 

Female 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Catherine Madden Chatham NJ

13

7

27:15

27:15/M

2

Sofia Becerra Escondido CA

8

8

28:53

28:53/M

3

Erica Stocker San Antonio TX

13

23

38:15

38:15/M

4

Malena Del Olmo St. John VI

9

24

38:19

38:19/M

5

Kim Coppers St. John VI

9

30

44:04

44:04/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kari Welniak Omaha NE

21

4

26:20

26:20/M

2

Amy Welniak Omaha NE

23

5

26:40

26:40/M

3

Jillian Dray St. John VI

27

9

28:59

28:59/M

4

Carolina Cuellar Escondido CA

32

11

29:41

29:41/M

5

Monica Morris St. John VI

34

28

42:06

42:06/M

6

Brianna Burks St. Thomas VI

27

29

42:20

42:20/M

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tammy Boiko St. Thomas VI

48

6

27:04

27:04/M

2

Pamela Deckoff St. John VI

44

10

29:14

29:14/M

3

Rachel Miller St. Thomas VI

36

13

30:14

30:14/M

4

Sharon Allen St. John VI

45

17

34:27

34:27/M

5

Patty Zamora San Diego CA

45

21

37:45

37:45/M

6

Elizabeth Gowan St. John VI

37

22

38:05

38:05/M

7

Crystal D'Abbraccio St. John VI

38

26

39:40

39:40/M

8

Angela Bernard Saint Albans VT

40

27

40:36

40:36/M

9

Janet Gregory-Moos St. John VI

48

31

45:45

45:45/M

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicolette Ivanovsky Aguadilla PR

62

12

30:07

30:07/M

2

Viky Becker St. John VI

59

14

31:15

31:15/M

3

Deborah Manseau St. Thomas VI

58

15

31:48

31:48/M

4

Lisa Berger St. Thomas VI

57

16

33:46

33:46/M

5

Sandy Stein St. John VI

67

18

34:36

34:36/M

6

Rebecca Luscz St. Thomas VI

63

19

35:22

35:22/M

7

Karen Eways St. John VI

54

20

35:56

35:56/M

8

Christine Ransley St. John VI

52

25

38:30

38:30/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Marc Miller St. John VI

54

1

23:56

23:56/M

2

Brad Douglas South Lyon MI

65

2

25:07

25:07/M

3

Paul Omeara Westminster MA

57

3

25:13

25:13/M

 

Male 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tristan Michtner St. John VI

11

6

27:46

27:46/M

2

Henri Radcliffe St. John VI

8

20

43:31

43:31/M

 

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Bell Rockville MD

28

17

42:21

42:21/M

2

Patrick Kirkpatrick St. John VI

32

21

44:06

44:06/M

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Greg Pettengill St. Thomas VI

47

5

26:01

26:01/M

2

Eric Stocker San Antonio TX

48

13

38:16

38:16/M

3

Justin Bartley St. Thomas VI

39

15

39:46

39:46/M

4

Fernando Rosa Sao Paulo SAO PAULO

38

16

40:35

40:35/M

5

Bryan Jackson Bethesda MD

48

18

42:23

42:23/M

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Weller St. John VI

72

4

25:47

25:47/M

2

John Fitzgerald St. John VI

58

7

27:49

27:49/M

3

Ken Wild St. John VI

61

8

27:56

27:56/M

4

Jim Welniak Omaha NE

54

9

28:08

28:08/M

5

Larry Reagan St. John VI

60

10

28:36

28:36/M

6

John Biel Grand Rapids MI

59

11

32:08

32:08/M

7

Rick Nielsen Escondido CA

63

12

36:45

36:45/M

8

Alfredo Del Olmo St. John VI

51

14

38:20

38:20/M

9

Andrew Radcliffe St. John VI

52

19

43:30

43:30/M

 

Intermediate Solo

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cathryn Hempel Road Town BVI

44

1

54:55

24:24/M

2

Carter Maltby St. Thomas VI

12

2

54:56

24:25/M

3

Susan Popa Palm Harbor FL

36

3

1:02:05

27:36/M

 

Female 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Phoenix Rose St. John VI

11

8

1:13:16

32:34/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Savanna Johnson St. Thomas VI

28

5

1:05:58

29:19/M

2

Molly Spang St. Thomas VI

29

15

1:26:51

38:36/M

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathryn Thomas Needham MA

49

4

1:03:18

28:08/M

2

Jessica Bamford Rogues Bay TORTOLA

43

6

1:07:18

29:55/M

3

Erin Lieb St. John VI

39

9

1:13:29

32:40/M

4

Laura Delbeato Tortola TORTOLA

46

11

1:14:21

33:03/M

5

Rachelle Samuel St. Thomas V I

43

13

1:15:22

33:30/M

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jude Woodcock St. John VI

59

7

1:07:49

30:08/M

2

Gail Blazer Berlin MD

54

10

1:14:10

32:58/M

3

Linda Grealish San Francisco CA

55

12

1:14:39

33:11/M

4

Mary Burks St. John VI

58

14

1:24:40

37:38/M

5

Jane Bridges Vincennes IN

54

16

1:26:52

38:36/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jonathan Dell Bristol RI

53

1

51:33

22:55/M

2

Andrew McPherson Davis CA

68

2

55:06

24:29/M

3

Clinton Hempel Road Town BVI

46

3

56:29

25:06/M

 

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Pieter Soons Point Blanche ST. MAARTE

33

4

1:04:17

28:34/M

2

Tyler Bronder Washington DC

33

8

1:13:12

32:32/M

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Waldron Tortola BVI

35

5

1:08:23

30:24/M

2

Robert Perkins Powell OH

46

10

1:16:44

34:06/M

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Blazer Berlin MD

54

6

1:09:05

30:42/M

2

Curtiss Samuel Marietta GA

53

7

1:11:23

31:44/M

3

Brion Fitzgerald St. John VI

59

9

1:15:26

33:32/M

4

David Digiacomo St. John VI

62

11

1:17:25

34:24/M

5

Marty Grealish San Carlos CA

62

12

1:24:36

37:36/M

6

Wally Bostwick St. Thomas VI

59

13

1:27:15

38:47/M

7

Adrian Dale Road Town BVI

56

14

1:28:18

39:15/M

8

Roy Frett St. Thomas VI

56

15

1:28:21

39:16/M

9

Kevin Lenahan St. Thomas VI

62

16

1:34:04

41:48/M

 

Intermediate Assisted

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kay Reddy Tortola BVI

53

1

56:28

25:06/M

2

Christy McManus St. John VI

58

2

1:01:04

27:08/M

3

Sydney Inman Boulder CO

10

3

1:02:41

27:52/M

 

Female 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Madden Chatham NJ

13

4

1:03:00

28:00/M

2

Isabell Thill St. John VI

8

7

1:15:32

33:34/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cassie Stack Walnut Creek CA

19

6

1:14:45

33:13/M

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Suki Dickson Buchalter St. John VI

61

5

1:12:09

32:04/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lars Inman Boulder CO

42

1

1:02:43

27:52/M

2

Kevin Foster St. Thomas VI

41

2

1:12:24

32:11/M

3

Adam Thill St. John VI

49

3

1:15:38

33:37/M

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rob Herman Marietta GA

64

4

1:46:20

47:16/M

 

Long Solo

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jamaris (j.j.) Washshah St. Croix VI

17

1

1:17:34

22:10/M

2

Natalia Kuipers St. Croix VI

13

2

1:21:45

23:21/M

3

Barbara Crowder Durham NC

57

3

1:22:25

23:33/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francesca Di Silvio Washington DC

33

4

1:23:33

23:52/M

2

Jill Mullany Monroe CT

22

6

1:26:52

24:49/M

3

Lauren Becker Washington DC

33

8

1:37:11

27:46/M

4

Brianna Theriault Glenburn ME

24

9

1:37:15

27:47/M

5

Whitney Tiemeyer Atlanta GA

29

10

1:38:49

28:14/M

6

Megan Pittman Beacon Hill ST. MAARTE

33

11

1:40:59

28:51/M

7

Anke Roosens Oyster Pond ST MARTIN

34

17

1:47:46

30:47/M

8

Brittney Lenz St. John VI

22

18

1:48:17

30:56/M

9

Elizabeth Killeen Road Town TORTOLA

34

19

1:52:44

32:13/M

10

Jenny McIvor Road Town BVI

33

24

1:58:49

33:57/M

11

Mary Vargo St. John VI

30

27

2:04:20

35:31/M

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Broenniman Washington DC

45

5

1:26:23

24:41/M

2

Wendy Schleicher Washington DC

45

7

1:31:32

26:09/M

3

Penny Guyton Falmouth ME

45

12

1:41:43

29:04/M

4

Alice Sagar Wellington 0

35

13

1:42:02

29:09/M

5

Bonnie Brown Woodside CA

47

16

1:47:22

30:41/M

6

Lori Morelli St. John VI

36

20

1:53:27

32:25/M

7

Jini Lewis St. John VI

47

25

2:00:38

34:28/M

8

Judy Haycraft Road Town BVI

43

26

2:00:45

34:30/M

9

Karen Steele Bethlehem PA

44

29

2:12:14

37:47/M

10

Anne Thompson Chatham NJ

48

32

2:18:29

39:34/M

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sue McDonald High Ridge MI

59

14

1:45:58

30:17/M

2

Karen Holloway-Adkins Indialantic FL

53

15

1:46:15

30:21/M

3

Kathleen Lloyd Laytonsville MD

54

21

1:54:03

32:35/M

4

Claudia Hans Stamford CT

54

22

1:55:06

32:53/M

5

Patricia Waters Alpharetta GA

60

23

1:55:46

33:05/M

6

Jean Wheeler Camden NY

60

28

2:09:11

36:55/M

7

Jodie Tanino St. John VI

55

30

2:13:51

38:15/M

8

Linda Sorensen St. John VI

64

31

2:14:44

38:30/M

9

Adri Herman Marietta GA

62

33

2:32:01

43:26/M

10

Kay Warfield Gaithersburg MD

54

34

2:37:58

45:08/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rex Tullius St. John VI

28

1

1:16:00

21:43/M

2

Jonathan Eckert Tampa FL

28

2

1:17:37

22:11/M

3

Christopher Graefe Jamaica Plain MA

41

3

1:18:17

22:22/M

 

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David W. Mullany Monroe CT

20

5

1:21:28

23:17/M

2

Erik Spit Philipsburg ST. MAARTE

28

8

1:28:34

25:18/M

3

Tj Hindes St. John VI

29

15

1:42:55

29:24/M

4

Andrew Seeckts Road Town BVI

32

20

1:52:43

32:12/M

5

Joshua Palmer Gulf Breeze FL

30

29

2:22:13

40:38/M

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Todd Rapp Vero Bch. FL

37

4

1:21:26

23:16/M

2

James Wagner Washington DC

42

6

1:24:53

24:15/M

3

Nick Popa Palm Harbor FL

39

7

1:25:21

24:23/M

4

Matthew Reeves Washington DC

44

9

1:29:18

25:31/M

5

Martin Trott West End BVI

40

10

1:29:48

25:39/M

6

Adam Swank Durham NC

43

13

1:38:42

28:12/M

7

Matt Crafts St. John VI

36

16

1:44:31

29:52/M

8

Ian Morgan Kington

35

18

1:49:37

31:19/M

9

Grant Cauley St. Thomas VI

39

19

1:51:48

31:57/M

10

John Linnborn St. Thomas VI

43

21

1:52:45

32:13/M

11

Jeffrey Kirk Road Town BVI

43

23

1:57:25

33:33/M

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Crowder St. John VI

59

11

1:31:25

26:07/M

2

Jeff Miller St. John VI

54

12

1:31:44

26:13/M

3

Kalil Baco San Juan PR

61

14

1:39:32

28:26/M

4

Jose Coleman-Davis San Juan PR

62

17

1:45:52

30:15/M

5

Richard Burks St. John VI

54

22

1:56:46

33:22/M

6

Steve Grabenauer Orangevale CA

59

24

2:03:47

35:22/M

7

Ralph Antolino St. John VI

59

25

2:07:31

36:26/M

8

Kirth Steele Bethlehem PA

55

26

2:12:13

37:47/M

9

Miles Stair St. John VI

66

27

2:15:25

38:41/M

10

Greg Sullivan Sloatsburg NY

56

28

2:15:42

38:46/M

 

Long Assisted

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexandra Ewald St. John VI

50

1

1:32:41

26:29/M

2

Christine Meyer St. John VI

56

2

1:43:35

29:36/M

3

Mary Stone St. Thomas VI

52

3

1:44:03

29:44/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mindy Ware St. John VI

33

5

1:44:32

29:52/M

2

Chelsea Meyer St. John VI

26

6

1:47:58

30:51/M

3

Hannah Upp St. Thomas VI

30

9

1:53:53

32:32/M

4

Kiah Gibian St. John VI

24

13

2:09:31

37:00/M

5

Raquel Escarcega Scottsdale AZ

25

14

2:21:27

40:25/M

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nina Ferre Cohen St. Thomas VI

45

7

1:49:04

31:10/M

2

Delene Jewett St. John VI

36

10

1:53:57

32:33/M

3

Ali Smrcina St. Thomas VI

35

11

2:04:15

35:30/M

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leslie Charpentier St. John VI

55

4

1:44:07

29:45/M

2

Meredith Fletcher St. John VI

70

8

1:53:17

32:22/M

3

Amy Roberts St. John VI

63

12

2:06:11

36:03/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Craig Barshinger St. John VI

58

1

1:27:38

25:02/M

2

Michael Feierabend St. John VI

55

2

1:27:44

25:04/M

3

Marc Eckhardt St. John VI

44

3

1:48:43

31:04/M

 

Male 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicholas Becerra Escondido CA

9

6

1:59:54

34:15/M

2

Paul Nielsen Escondido CA

11

7

1:59:57

34:16/M

 

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Timothy Payne Winston-Salem NY

32

11

2:20:06

40:02/M

2

Leo Dandeneau St. John VI

25

12

2:21:21

40:23/M

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Santi Becerra Escondido CA

42

8

2:01:53

34:49/M

2

Lucas Warford St. Thomas VI

35

9

2:03:10

35:11/M

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Steve Madden Chatham NJ

51

4

1:50:31

31:35/M

2

John Holden St. John VI

69

5

1:52:28

32:08/M

3

Michael Fitzsimmons St. Thomas VI

67

10

2:05:56

35:59/M

 

Long Relay

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Hartwing, Leman, MacKo St. Thomas VI

32

1

1:44:10

29:46/M

2

Lynn, Lynn, Payne St. John VI

40

2

2:07:44

36:30/M

 

Long Relay Assisted

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Hougaard, Michtner, Ferry St. John VI

46

1

1:34:52

27:06/M

2

Barr, Brunt, Maltby St. Thomas VI

10

2

1:45:46

30:13/M

3

Dugan, Cullum, Storm St. John VI

28

3

1:47:10

30:37/M

 

Female 0-99

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barr Barr, Brunt St. Thomas VI

49

4

1:50:50

31:40/M


*Overall place within gender.