Friends Beach-to-Beach Power Swim

Age Group Results

May 27, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.

Short Solo

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Annie Emery St John VI

24

1

23:30

23:30/M

2

Nicole Flint Reston VA

12

2

25:35

25:35/M

3

Alexandra Munsey Roanoke VA

26

3

28:02

28:02/M

 

Female 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cora Warehime Christiansted VI

11

5

29:10

29:10/M

2

Emma Williams St Thomas VI

13

6

29:13

29:13/M

3

Emily Wild St John VI

14

8

29:37

29:37/M

4

Marie Williams St Thomas VI

15

10

30:12

30:12/M

5

Missy Muilenberg St John VI

12

25

43:55

43:55/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Victoria Roper Road Town, Tortola BVI

28

4

29:09

29:09/M

2

Sarah Bergbreiter Silver Spring MD

34

9

29:49

29:49/M

3

Alexa Muller St Thomas VI

26

13

31:36

31:36/M

4

Robin Bobo Chandler AZ

32

14

31:51

31:51/M

5

Joanna Gyory St Thomas VI

32

22

39:15

39:15/M

6

Nicole Jordan Potomac MD

17

23

39:19

39:19/M

 

Brittney Honisch St Thomas VI

23

 

-

-

 

Kelly Conforti St Thomas VI

24

 

-

-

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Warehime Christiansted VI

41

7

29:26

29:26/M

2

Lindsay Brockington St Thomas VI

35

15

32:01

32:01/M

3

Cynthia Ragan Miami Beach FL

46

20

36:59

36:59/M

4

Heather Ezell Park Hill OK

39

26

45:37

45:37/M

5

Tegan Lucas St Thomas VI

35

27

46:12

46:12/M

 

Kelly Kuipers Christiansted VI

43

 

-

-

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Baranowski St John VI

54

11

30:56

30:56/M

2

Karen Radtke St John VI

58

12

31:05

31:05/M

3

Jean Wheeler Camden NY

57

16

32:56

32:56/M

4

Cynthia Muilenberg St John VI

55

17

34:51

34:51/M

5

Caty Franco Merida, Mexico

58

18

35:10

35:10/M

6

Laura Heron Hobe Sound FL

53

19

36:49

36:49/M

7

Maggie Stewart Pittsburgh PA

61

21

37:24

37:24/M

8

Judith Gerrard New York NY

69

24

39:46

39:46/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christopher Hayes Houston TX

31

1

23:48

23:48/M

2

Michael Hayes East Lansing MI

57

2

24:15

24:15/M

3

Matt Crafts St John VI

33

3

25:34

25:34/M

 

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nathan Hansen Dover NH

28

5

28:01

28:01/M

2

Matt Plimmer Road Town, Tortola BVI

28

16

37:39

37:39/M

 

Scott Hensley St Thomas VI

29

 

-

-

 

Bradley Suddith St Thomas VI

30

 

-

-

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Myles Flint Reston VA

45

4

25:37

25:37/M

2

Jc Stilley Pittsburgh PA

41

7

30:43

30:43/M

3

Richard Temperton St Thomas VI

35

18

45:24

45:24/M

4

William Culver St John VI

47

20

46:15

46:15/M

 

Anton Kuipers Christiansted VI

41

 

-

-

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Tiedge Port Chester NY

52

6

29:16

29:16/M

2

Ken Wild St John VI

58

8

30:46

30:46/M

3

Manny De La Torre Marietta GA

70

9

31:01

31:01/M

4

John Jordan Potomac MD

53

10

32:39

32:39/M

5

Vito Adragna St John VI

62

11

32:45

32:45/M

6

Scott Horlock Santa Cruz CA

58

12

34:55

34:55/M

7

David Morrissette Greenbelt MD

57

13

36:31

36:31/M

8

Martin Watkins New York NY

59

14

36:44

36:44/M

9

John Klein St Thomas VI

59

15

36:47

36:47/M

10

Michael Barr St Thomas VI

50

17

42:16

42:16/M

11

Dr Bob St John VI

62

19

45:36

45:36/M

12

Roy Frett St Thomas VI

53

21

48:59

48:59/M

 

Short Assisted

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Adena Andrews Atlanta GA

26

1

23:59

23:59/M

2

Maria Llisa Buenos Aires

63

2

24:30

24:30/M

3

Amy Welniak Omaha NE

20

3

27:21

27:21/M

 

Female 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Natalie Flint Reston VA

13

12

31:46

31:46/M

2

Malena Del Olmo St John VI

6

21

38:32

38:32/M

3

Kate Hickerson Richardson TX

11

22

39:22

39:22/M

4

Isabell Thill St John VI

5

23

40:09

40:09/M

 

Natalia Kuipers Christiansted VI

9

 

-

-

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kari Welniak Omaha NE

18

6

28:19

28:19/M

2

Jillian Dray St John VI

24

9

30:37

30:37/M

3

Amanda Loshbaugh St Thomas VI

32

17

35:30

35:30/M

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bonnie Barr St Thomas VI

46

4

27:38

27:38/M

2

Kim Nalepinski St John VI

41

5

28:10

28:10/M

3

Elena Kobrinski St Thomas VI

39

14

32:14

32:14/M

4

Rosana Bustos La Massana Eu

40

15

34:29

34:29/M

5

Christine Turner Atlanta GA

49

18

35:49

35:49/M

6

Patricia Aikman Fairbanks AK

49

19

37:14

37:14/M

7

Ahna Graham St Thomas VI

40

25

41:38

41:38/M

8

Dorothy Hickerson Richardson TX

40

26

43:23

43:23/M

9

Janet Gregory-Moos St Thomas VI

45

29

46:40

46:40/M

 

Sybille Sorrentino St Thomas VI

49

 

-

-

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marie Elise Witmer Christiansted VI

56

7

28:33

28:33/M

2

Nicolette Ivanovsky San Juan PR

59

8

30:09

30:09/M

3

Lurane Worth St John VI

57

10

30:41

30:41/M

4

Candace Chang Jamaica Plain MA

63

11

31:35

31:35/M

5

Paula Flint Reston VA

51

13

31:52

31:52/M

6

Judy Parzanese St John VI

60

16

35:14

35:14/M

7

Katy Brophy Santa Cruz CA

65

20

37:20

37:20/M

8

Carol Wassel St John VI

56

24

40:28

40:28/M

9

Suki Dickson Buchalter St John VI

59

27

43:25

43:25/M

10

Joann Mann Grant FL

63

28

46:05

46:05/M

11

Andrea Leland Bridgeton NJ

65

30

46:43

46:43/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brad Douglas South Lyon MI

63

1

24:11

24:11/M

2

Ron Hawes Denver CO

48

2

26:13

26:13/M

3

Robert Diericks St Thomas VI

52

3

27:01

27:01/M

 

Male 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Devun Birch La Massana Eu

9

8

33:59

33:59/M

2

James Hickerson Richardson TX

9

14

42:18

42:18/M

 

Alec Kuipers Christiansted VI

11

 

-

-

 

Gavin Johnson St Thomas VI

5

 

-

-

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Bloomfield Pottstown PA

49

6

30:38

30:38/M

2

Louis Long St Thomas VI

45

7

32:03

32:03/M

3

Facundo Cassanimartinez La Massana Eu

38

9

34:30

34:30/M

4

Alfredo Del Olmo St John VI

48

10

39:21

39:21/M

5

Wingrove Clarke St Thomas VI

47

11

39:36

39:36/M

6

Adam Thill St John VI

46

13

40:15

40:15/M

 

Brandon Johnson St Thomas VI

36

 

-

-

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lawrence Aqui St Thomas VI

57

4

29:40

29:40/M

2

Jerry Runyon St John VI

74

5

30:24

30:24/M

3

Ruport "tres" Smith Ruskin FL

55

12

40:07

40:07/M

 

James Weller St John VI

69

 

-

-

 

Intermediate Solo

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Boten Lebanon OH

40

1

54:06

24:03/M

2

Alexandra Jones Saint Paul MN

26

2

54:28

24:12/M

3

Betsy Stilley Pittsburgh PA

43

3

55:33

24:41/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Hartness St John VI

26

5

1:01:51

27:29/M

2

Elizabeth Clemens St Thomas VI

23

7

1:14:32

33:08/M

3

Brianna Burks St Thomas VI

24

10

1:18:57

35:05/M

4

Devon Nemire-Pepe St John VI

28

11

1:19:52

35:30/M

5

Marilyn Brandt St Thomas VI

32

12

1:21:00

36:00/M

6

Colleen Moore St John VI

34

15

1:25:48

38:08/M

7

Melana Prston St Thomas VI

30

17

1:29:11

39:38/M

 

Sara Stevens St John VI

33

 

-

-

 

Elizabeth Estes St Thomas VI

34

 

-

-

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Celeste St. Pierre Lincoln NH

46

4

59:00

26:13/M

2

Gaylin Vogel St Thomas VI

37

8

1:17:07

34:16/M

3

Sarah Crane Nashua NH

43

9

1:17:37

34:30/M

4

Anna Kinkead St Thomas VI

44

14

1:21:41

36:18/M

5

Jessica O'Connor Cambridge MA

36

16

1:27:07

38:43/M

 

Kathryn Thomas Needham Heights MA

46

 

-

-

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Tiedge Mount Vernon NY

50

6

1:01:55

27:31/M

2

Karen Cannell Rockport MA

53

13

1:21:10

36:04/M

3

Kathy Merani St Thomas VI

55

18

1:31:49

40:48/M

 

Patricia Tully-Osborn Spring Lake NJ

58

 

-

-

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Judd Davis Olathe KS

36

1

58:39

26:04/M

2

Mark Denebeim Boynton Beach FL

54

2

59:31

26:27/M

3

Sascha Bryan Zwick Long Beach CA

28

3

1:01:12

27:12/M

 

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Estep St John VI

27

9

1:23:05

36:56/M

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Nuel Boulder CO

38

4

1:02:25

27:44/M

2

Eric Bauman St John VI

45

5

1:04:57

28:52/M

3

Robert Stolz St Thomas VI

47

7

1:10:05

31:09/M

4

Glen Millar St Thomas VI

44

10

1:31:04

40:28/M

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas McGarry Edmond OK

54

6

1:09:38

30:57/M

2

Kevin Lenahan St Thomas VI

59

8

1:13:10

32:31/M

3

Adrian Dale Road Town, Tortola BVI

53

11

1:32:15

41:00/M

 

Intermediate Assisted

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tammy Zitello Atlanta GA

50

1

54:44

24:20/M

2

Lauren Aschmann Atlanta GA

28

2

55:09

24:31/M

3

Holly Dolan St John VI

29

3

56:42

25:12/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brianna Grantham St Thomas VI

25

9

1:05:46

29:14/M

2

Julie Snyder Coopersburg PA

23

10

1:09:58

31:06/M

3

Lauren Di Ruzzo Fort Lauderdale FL

33

11

1:13:39

32:44/M

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francesca Kennedy Delray Beach FL

45

6

1:01:37

27:23/M

2

Kathryn Wakeford St Thomas VI

39

8

1:04:32

28:41/M

3

Barbara Gail Warden Sherborn MA

40

12

1:14:44

33:13/M

4

Sharon Allen St John VI

42

13

1:18:28

34:52/M

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kay Reddy Road Town, Tortola BVI

50

4

59:51

26:36/M

2

Tara MacDonald St Thomas VI

50

5

1:00:53

27:04/M

3

Zoe Goog St Thomas VI

55

7

1:04:04

28:28/M

4

Lorraine Buckley Camarillo CA

59

14

1:18:50

35:02/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Todd Lappi Atlanta GA

37

1

52:52

23:30/M

2

Daniel Dellape Buenos Aires

66

2

1:01:11

27:12/M

3

Joseph Di Rruzzo Fort Lauderdale FL

35

3

1:13:42

32:45/M

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Armentrout Chanhassen MN

37

6

1:19:32

35:21/M

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Silverman St John VI

62

4

1:17:58

34:39/M

2

Mike Anderson St John VI

57

5

1:18:11

34:45/M

 

Long Solo

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittney Iverson Corvallis OR

24

1

1:17:37

22:11/M

2

Barbara Crowder Durham NC

54

2

1:18:12

22:21/M

3

Zena Courtney Tacoma WA

52

3

1:26:11

24:37/M

 

Female 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Portia Norkaitis St Thomas VI

15

6

1:39:08

28:19/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jodi Gomez Cocorite WI

30

4

1:27:51

25:06/M

2

Krys Postma Federal Way WA

32

5

1:29:31

25:35/M

3

Megan Perrault St John VI

25

8

1:43:20

29:31/M

4

Elizabeth Killeen Road Town, Tortola BVI

31

11

1:46:25

30:24/M

5

Brittany Hunter Cedar City UT

26

13

1:47:22

30:41/M

6

Hayley Mathews Richmond VA

29

14

1:54:08

32:37/M

7

Lori Morelli St John VI

33

15

1:56:47

33:22/M

8

Keara Mahoney St John VI

23

17

2:07:28

36:25/M

9

Nicole Wohning St John VI

23

21

2:21:30

40:26/M

10

Tanesha Keyes St John VI

28

23

2:30:40

43:03/M

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julie Brown St Thomas VI

41

9

1:45:06

30:02/M

2

Jini Lewis St John VI

44

18

2:07:46

36:30/M

3

Chaliese Sdummers St John VI

40

19

2:08:30

36:43/M

4

Susanna Mander Palma De Mallorca SP

46

20

2:13:28

38:08/M

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jude Woodcock St John VI

56

7

1:42:53

29:24/M

2

Jenny McCleary Road Town, Tortola BVI

50

10

1:46:22

30:23/M

3

Janet Burckell Dahlgren VA

55

12

1:47:08

30:37/M

4

Kathryn Cronin New York NY

53

16

2:04:14

35:30/M

5

Jamie Johnston Foley AL

54

22

2:25:11

41:29/M

 

Vicky Lewis St Thomas VI

50

 

-

-

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryson Mays Frederiksted VI

17

1

1:10:40

20:11/M

2

Bob Crowder Durham NC

56

2

1:22:09

23:28/M

3

Nate Goldstein Arlington VA

38

3

1:22:10

23:29/M

 

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Adam Carr Marrero LA

28

6

1:30:31

25:52/M

2

Aaron Lunday Bremerton WA

31

7

1:32:19

26:23/M

3

Salvador Coleman-Davis San Juan PR

28

9

1:34:34

27:01/M

4

Rick Barksdale St John VI

27

19

1:46:14

30:21/M

5

Jose Hernandez St John VI

33

30

2:21:23

40:24/M

6

Chris Thomas St Thomas VI

27

32

2:52:35

49:19/M

 

Tj Hindes St John VI

26

 

-

-

 

Lucas Warford St Thomas VI

32

 

-

-

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rafael Muilenberg St John VI

42

13

1:36:05

27:27/M

2

Grant Cauley St Thomas VI

36

16

1:45:09

30:03/M

3

Steve Kammerzelt Christiansted VI

38

17

1:45:10

30:03/M

4

Paul Witmer Des Moines IA

49

18

1:45:38

30:11/M

5

Tyler Smith St Thomas VI

38

21

1:47:45

30:47/M

6

David Whiiter St Thomas VI

45

23

1:57:45

33:39/M

7

Adam Dow St John VI

35

24

2:02:34

35:01/M

8

Marshall Bass Pearland TX

43

25

2:04:45

35:39/M

9

Edward Kelliher St John VI

47

27

2:08:15

36:39/M

10

Vincent Caruso Wheeling WV

47

29

2:15:03

38:35/M

 

Brad Hickerson Richardson TX

41

 

-

-

 

Donald Yesh St Thomas VI

42

 

-

-

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rob Rogerson Jupiter FL

51

4

1:26:09

24:37/M

2

Andrew McPherson Davis CA

65

5

1:29:33

25:35/M

3

Tim Fier Newport Beach CA

51

8

1:33:41

26:46/M

4

Peter Willmott East End, Tortola BVI

59

10

1:34:35

27:01/M

5

Mike Gralish Arlington TX

50

11

1:35:20

27:14/M

6

Jose Coleman-Davis San Juan PR

59

12

1:35:47

27:22/M

7

Jeff Miller St John VI

51

14

1:37:25

27:50/M

8

Kalil Baco San Juan PR

58

15

1:41:05

28:53/M

9

Vincent Cerniglia Annapolis MD

55

20

1:46:37

30:28/M

10

George Brooks Virginia Beach VA

60

22

1:49:16

31:13/M

11

Steven Burkholder St John VI

60

26

2:08:08

36:37/M

12

Miles Stair St John VI

63

28

2:09:50

37:06/M

13

Louis Sardelli East Greenwich RI

57

31

2:43:20

46:40/M

14

Bryce Rhymer St Thomas VI

75

33

3:11:35

54:44/M

 

Long Assisted

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mindy Michtner St John VI

42

1

1:31:42

26:12/M

2

Julie Montiel Auburn WA

42

2

1:31:54

26:15/M

3

Alex Ewald St John VI

45

3

1:31:59

26:17/M

 

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chelsea Meyer St John VI

23

7

1:33:45

26:47/M

2

Terra Albee St John VI

32

8

1:35:14

27:13/M

3

Emily Dulac St John VI

25

10

1:36:36

27:36/M

4

Michelle Porter St Thomas VI

30

11

1:37:00

27:43/M

5

Mary Vargo St John VI

27

15

1:43:20

29:31/M

6

Erin Hart St John VI

33

16

1:44:00

29:43/M

7

Taylor Fennessey Christiansted VI

18

17

1:45:26

30:07/M

8

Carley Sommer Christiansted VI

18

19

1:45:41

30:12/M

9

Mia Dixon St John VI

23

21

1:51:26

31:50/M

10

Cal McKnight St Thomas VI

27

23

2:00:32

34:26/M

 

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Holly Stein St John VI

36

9

1:35:15

27:13/M

2

Rachael Geer St John VI

36

12

1:38:07

28:02/M

3

Christine Sheehan St Thomas VI

39

13

1:41:42

29:03/M

4

Carrie Kidder St Thomas VI

36

20

1:47:24

30:41/M

 

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Meyer St John VI

53

4

1:32:02

26:18/M

2

Barbara Elsworth St Thomas VI

50

5

1:32:37

26:28/M

3

Bonnie Desguin Houston TX

53

6

1:33:17

26:39/M

4

Brenda Sylvia St Thomas VI

50

14

1:43:02

29:26/M

5

Meredith A. Fletcher St John VI

68

18

1:45:34

30:10/M

6

Amy Roberts St John VI

60

22

2:00:05

34:19/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tory Lane St John VI

37

1

1:15:12

21:29/M

2

Craig Barshinger St John VI

55

2

1:25:29

24:25/M

3

Thomas Layer St Thomas VI

42

3

1:31:11

26:03/M

 

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jason Siska St John VI

27

6

1:36:01

27:26/M

2

Bryan Barnes St John VI

28

8

1:42:10

29:11/M

3

Brent Smith St Thomas VI

32

12

1:47:12

30:38/M

 

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Adrian Hale St Thomas VI

42

13

1:48:48

31:05/M

 

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wayne Elsworth St Thomas VI

57

4

1:32:38

26:28/M

2

Mike Feierabend St John VI

53

5

1:32:45

26:30/M

3

John Fitzgerald St John VI

55

7

1:40:46

28:47/M

4

Rick Nielsen Escondido CA

60

9

1:45:29

30:08/M

5

Richard Burks St John VI

51

10

1:46:47

30:31/M

6

John Holden St John VI

66

11

1:47:04

30:35/M

7

Michael Fitzsimmonds St Thomas VI

64

14

2:24:08

41:11/M

8

Michael MacDonald St John VI

59

15

2:29:42

42:46/M

 

Tim Miller St Thomas VI

56

 

-

-

 

Long Relay

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Scott Baird - Vento St Thomas VI

-

1

2:02:02

34:52/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dascher Mays-Hendricks Frederiksted VI

-

1

1:13:21

20:57/M

2

Hamilton-Becker McFarlane St Thomas VI

-

2

1:34:05

26:53/M

 

Long Relay Assisted

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Hatfield Thome-Viele Arlington VA

-

1

1:47:30

30:43/M

2

Golino Gray-Armitage St Thomas VI

-

2

1:50:11

31:29/M

3

Becker-Habayeb D'Alberto St John VI

-

3

2:01:04

34:35/M


*Overall place within gender.