Friends Beach-to-Beach Power Swim

Overall Finish List

May 29, 2011


Results By Race Management Systems, Inc.

Short Solo

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Betsy Jessup Mount Pleasant SC

105

43

*****/1 F 35-49

28:27

28:27/M

2

Jane Kwilecki Ormond Beach FL

106

55

*****/4 F 50-99

28:30

28:30/M

3

Karen Baranowski St John VI

123

54

*****/4 F 50-99

28:54

28:54/M

4

Kelly Kuipers St. Croix VI

112

42

1/1 F 35-49

29:20

29:20/M

5

Megan Terlecky Fruita CO

125

27

1/5 F 17-34

30:01

30:01/M

6

Lindsay Brockington St Thomas VI

114

34

2/5 F 17-34

30:15

30:15/M

7

Pam Marvin Twisp WA

131

55

1/4 F 50-99

30:16

30:16/M

8

Emily Wild St John VI

107

13

1/1 F 0-16

30:35

30:35/M

9

Trish Stalter St John VI

132

26

3/5 F 17-34

32:50

32:50/M

10

Karen Radtke St John VI

103

57

2/4 F 50-99

33:36

33:36/M

11

Brianna Burks St Thomas VI

115

23

4/5 F 17-34

33:37

33:37/M

12

Carrie Thieman St Thomas VI

128

26

5/5 F 17-34

38:29

38:29/M

13

Natalia Kuipers St. Croix VI 109 8

/1 F 0-16

39:00

39:00/M

14

Vicki Locke St. Croix VI

129

58

3/4 F 50-99

42:11

42:11/M

15

Jeanne Bowen St. Thomas VI

130

56

4/4 F 50-99

45:08

45:08/M

DNF

Lauren Anderson Essex Junction VT

122

24

/5 F 17-34

-

DNF

Eliza Callwood Shelburne VT

126

24

/5 F 17-34

-

DNF

Brianna Grantham St Thomas VI

119

24

/5 F 17-34

-

     

 

 

 

-

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Bryan Edgington Washington DC

121

39

*****/2 M 35-49

25:28

25:28/M

2

Sean Callan Owasso OK

127

41

*****/2 M 35-49

26:02

26:02/M

3

Warren Duryea Honolulu HI

509

65

*****/3 M 50-99

26:07

26:07/M

4

Anton Kuipers St. Croix VI

111

40

1/2 M 35-49

27:29

27:29/M

5

Jim McNaught Norfolk VA

113

54

1/3 M 50-99

29:59

29:59/M

6

Luca Del Olmo St John VI

208

13

1/3 M 0-16

30:44

30:44/M

7

James McManus St John VI

102

49

2/2 M 35-49

30:46

30:46/M

8

Bradley Suddith St Thomas VI

117

29

1/2 M 17-34

31:01

31:01/M

9

Manny De La Torre Marietta GA

100

69

2/3 M 50-99

31:26

31:26/M

10

Ken Wild St John VI

108

57

3/3 M 50-99

31:28

31:28/M

11

Jason Mumm St Thomas VI

116

28

2/2 M 17-34

36:53

36:53/M

12

Alec Kuipers St. Croix VI

110

10

2/3 M 0-16

39:09

39:09/M

13

Christopher Scatliffe St John VI

120

16

3/3 M 0-16

39:23

39:23/M

DNF

Ed Tiedge Pelham NY

101

51

/3 M 50-99

-

 

Short Assisted

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Jan Fielding St John VI

213

57

*****/6 F 50-99

26:10

26:10/M

2

Francesca Grandonico Kensington MD

218

12

*****/3 F 0-16

27:30

27:30/M

3

Kate Swan St John VI

215

55

*****/6 F 50-99

27:40

27:40/M

4

Nicolette Ivanovsky Aguadilla PR

226

58

1/6 F 50-99

27:52

27:52/M

5

Nathalie Niquel-Elcano Paris

219

26

1/3 F 17-34

29:45

29:45/M

6

Sarah Jane Kwilecki Ormond Beach FL

205

15

1/3 F 0-16

35:00

35:00/M

7

Anne Viele Wilmington NC

206

28

2/3 F 17-34

35:09

35:09/M

8

Deborah Olivieri Miami FL

225

51

2/6 F 50-99

35:37

35:37/M

9

Nicole Jordan Potomac MD

214

16

1/3 F 0-16

35:55

35:55/M

10

Malena Del Olmo St John VI

209

5

2/3 F 0-16

37:45

37:45/M

11

Thia Mullenburg St John VI

222

54

3/6 F 50-99

38:06

38:06/M

12

Missy Mullenburg St John VI

223

11

3/3 F 0-16

39:50

39:50/M

13

Carol Wassel St John VI

203

55

4/6 F 50-99

41:55

41:55/M

14

Katy Brophy Santa Cruz CA

200

64

5/6 F 50-99

42:31

42:31/M

15

Autumn Spredemann St Thomas VI

211

31

3/3 F 17-34

43:42

43:42/M

16

Donna Kengla Charleston AR

220

59

6/6 F 50-99

58:37

58:37/M

 

             
 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Austin Krie Placentia CA

227

23

*****/1 M 17-34

22:35

22:35/M

2

Michael Todd St Thomas VI

216

30

*****/1 M 17-34

23:35

23:35/M

3

Brad Douglas South Lyon MI

221

61

*****/4 M 50-99

24:30

24:30/M

4

Stephen Levin St John VI

202

53

1/4 M 50-99

26:51

26:51/M

5

Aaron Gray St Thomas VI

204

31

1/1 M 17-34

28:16

28:16/M

6

Matt Grandonico Kensington MD

217

47

1/2 M 35-49

28:21

28:21/M

7

Tomas Del Olmo St John VI

210

11

1/1 M 0-16

28:24

28:24/M

8

Mark Hardgrove St John VI

212

57

2/4 M 50-99

30:53

30:53/M

9

James Weller St John VI

201

68

3/4 M 50-99

31:20

31:20/M

10

Phil Olivieri Miami FL

224

58

4/4 M 50-99

35:41

35:41/M

11

Alfredo Del Olmo St John VI

207

47

2/2 M 35-49

37:46

37:46/M

 

Intermediate Solo

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Kristen Grandonico Topsham ME

301

19

*****/5 F 17-34

58:02

25:48/M

2

Elizabeth Conklin St Thomas VI

334

35

*****/4 F 35-49

58:50

26:09/M

3

Anne Wheelock Honolulu HI

524

55

*****/8 F 50-99

59:09

26:17/M

4

Laura Tiedge Pelham NY

305

49

1/4 F 35-49

1:02:39

27:51/M

5

Julie Adams Athens TN

300

54

1/8 F 50-99

1:05:34

29:08/M

6

Jude Woodcock St John VI

329

55

2/8 F 50-99

1:07:48

30:08/M

7

Pat Osborn Rochelle Park NJ

310

57

3/8 F 50-99

1:12:02

32:01/M

8

Anne Thompson Chatham NJ

311

44

2/4 F 35-49

1:12:49

32:22/M

9

Sarah Coutlee St Thomas VI

326

26

1/5 F 17-34

1:14:11

32:58/M

10

Jodie Tanino St John VI

336

51

4/8 F 50-99

1:17:08

34:17/M

11

Colleen Moore St John VI

331

33

2/5 F 17-34

1:18:03

34:41/M

12

Jill Weybrant Topsham ME

306

42

3/4 F 35-49

1:18:18

34:48/M

13

Gaylin Vogel St Thomas VI

325

36

4/4 F 35-49

1:18:33

34:55/M

14

Elizabeth Kadison St Thomas VI

330

50

5/8 F 50-99

1:22:41

36:45/M

15

Brianna Keohane Gilbert AZ

317

23

3/5 F 17-34

1:23:30

37:07/M

16

Karen Cannell

339

52

6/8 F 50-99

1:26:31

38:27/M

17

Jacqueline Burkat Chicago IL

502

27

4/5 F 17-34

1:30:21

40:09/M

18

Joanne Burkat Chicago IL

503

29

5/5 F 17-34

1:31:40

40:44/M

19

Kathryn Merani St Thomas VI

322

54

7/8 F 50-99

1:36:50

43:02/M

20

Lauretta Perry Duluth MN

304

51

8/8 F 50-99

1:38:07

43:36/M

DNF

Marilyn Brandt St Thomas VI

316

31

/5 F 17-34

-

DNF

Jean Lewis St John VI

338

43

/4 F 35-49

-

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Tory Lane St John VI

323

36

*****/2 M 35-49

52:51

23:29/M

2

Carlos Alvarez Canovanas PR

307

47

*****/2 M 35-49

58:44

26:06/M

3

Eric Bauman St John VI

333

44

*****/2 M 35-49

1:05:48

29:15/M

4

Douglas McKell Springfield MA

315

62

1/7 M 50-99

1:06:53

29:44/M

5

Douglas Iannucci St Thomas VI

309

55

2/7 M 50-99

1:08:27

30:25/M

6

Robert Stolz St Thomas VI

320

47

1/2 M 35-49

1:12:33

32:15/M

7

Lloyd Good St. Thomas VI

337

55

3/7 M 50-99

1:12:54

32:24/M

8

Kevin Lenahan St Thomas VI

328

58

4/7 M 50-99

1:13:03

32:28/M

9

Thomas Walden St Thomas VI

321

12

1/1 M 0-16

1:17:14

34:20/M

10

Glen Millar St Thomas VI

324

43

2/2 M 35-49

1:18:30

34:53/M

11

Edward Newill Little Neck NY

318

58

5/7 M 50-99

1:20:57

35:59/M

12

Adrian Dale Road Town Tortola

312

52

6/7 M 50-99

1:24:28

37:32/M

13

Mike Peterson St Thomas VI

335

27

1/1 M 17-34

1:27:19

38:48/M

14

Scott Horlock Santa Cruz CA

302

57

7/7 M 50-99

1:32:20

41:02/M

 

Intermediate Assisted

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Kay Reddy Tortola

402

49

*****/0 F 35-49

1:00:07

26:43/M

2

Barbara Gail Warden St Thomas VI

404

40

*****/0 F 35-49

1:09:50

31:02/M

3

Linda Villafranca St John VI

405

52

*****/0 F 50-99

1:22:08

36:30/M

DNF

Christy McManus St John VI

401

54

/0 F 50-99

-

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

John Jordan Potomac MD

406

52

*****/0 M 50-99

1:01:45

27:27/M

 

Long Solo

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Barbara Crowder Durham NC

506

53

*****/4 F 50-99

1:21:04

23:10/M

2

Maria Cimonetti Shelburne VT

525

46

*****/2 F 35-49

1:24:32

24:09/M

3

Juliana De Haas St Thomas VI

548

15

*****/2 F 0-16

1:27:11

24:55/M

4

Jodi-Lyn Gomez Cocorite WI

533

29

1/5 F 17-34

1:27:39

25:03/M

5

Chelsea Mohammed San Fernando WI

549

13

1/2 F 0-16

1:34:59

27:08/M

6

Kasey Johnson Wakefield RI

516

23

2/5 F 17-34

1:38:06

28:02/M

7

Sara Stevens St John VI

523

32

3/5 F 17-34

1:38:07

28:02/M

8

Portia Norkaitis St Thomas VI

550

14

2/2 F 0-16

1:39:16

28:22/M

9

Susan Littlefield St John VI

543

56

1/4 F 50-99

1:46:13

30:21/M

10

Megan Hayes East Lansing MI

512

27

4/5 F 17-34

1:46:46

30:30/M

11

Jenny McCleary Road Town BVI

537

49

1/2 F 35-49

1:50:45

31:39/M

12

Amy Montgomery Philadelphia PA

519

24

5/5 F 17-34

2:06:46

36:13/M

13

Kathryn Cronin New York NY

505

52

2/4 F 50-99

2:14:17

38:22/M

14

Susanna Mander Clifton NJ

527

45

2/2 F 35-49

2:16:42

39:03/M

15

Jamie Johnston St John VI

517

53

3/4 F 50-99

2:25:11

41:29/M

16

Beth McMurray St Thomas VI

551

51

4/4 F 50-99

2:27:30

42:09/M

DNF

Martine Alle

545

50

/4 F 50-99

-

DNF

Elizabeth Ramirez Miami FL

522

36

/2 F 35-49

-

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Bryson Mays St. Croix VI

529

16

*****/0 M 0-16

1:10:32

20:09/M

2

Morgan Locke St Thomas VI

552

25

*****/4 M 17-34

1:16:40

21:54/M

3

Jamie Patrick Lafayette CA

539

40

*****/12 M 35-49

1:19:36

22:45/M

4

Brent Mays St. Croix VI

528

46

1/12 M 35-49

1:20:35

23:01/M

5

Bob Crowder St John VI

507

55

1/11 M 50-99

1:24:20

24:06/M

6

Rob Rogerson Jupiter FL

544

50

2/11 M 50-99

1:28:50

25:23/M

7

Christopher Hayes East Lansing MI

511

30

1/4 M 17-34

1:32:59

26:34/M

8

Andrew McPherson Davis CA

530

64

3/11 M 50-99

1:35:02

27:09/M

9

Ridge Olivieri Miami FL

531

19

2/4 M 17-34

1:35:04

27:10/M

10

Rafael Muilenburg St John VI

540

41

2/12 M 35-49

1:36:18

27:31/M

11

Michael Hayes East Lansing MI

513

56

4/11 M 50-99

1:36:23

27:32/M

12

Jeff Miller St John VI

538

50

5/11 M 50-99

1:37:34

27:53/M

13

Kalil Baco Viera San Juan PR

500

57

6/11 M 50-99

1:43:09

29:28/M

14

Tim Hindes Rolling Prairie IN

133

25

3/4 M 17-34

1:48:02

30:52/M

15

John Nogueira St John VI

521

49

3/12 M 35-49

1:49:53

31:24/M

16

Tyler Smith St Thomas VI

535

37

4/12 M 35-49

1:50:08

31:28/M

17

Jamie Montgomery Philadelphia PA

520

37

5/12 M 35-49

1:52:19

32:05/M

18

Cody Everson Spring Valley CA

556

18

4/4 M 17-34

1:55:29

33:00/M

19

Grant Cauley St Thomas VI

504

35

6/12 M 35-49

1:55:56

33:07/M

20

Corby Parfitt St Thomas VI

536

35

7/12 M 35-49

2:00:20

34:23/M

21

Donald White Westfield NJ

542

41

8/12 M 35-49

2:00:29

34:25/M

22

Marshall Bass Pearland TX

501

42

9/12 M 35-49

2:02:05

34:53/M

23

Mark Grandonico Topsham ME

510

51

7/11 M 50-99

2:04:45

35:39/M

24

Dan Spiegel St Thomas VI

518

47

10/12 M 35-49

2:09:32

37:01/M

25

Steven Burkholder St John VI

547

59

8/11 M 50-99

2:11:50

37:40/M

26

Miles Stair St John VI

532

62

9/11 M 50-99

2:14:01

38:17/M

27

Alan Day St Thomas VI

508

59

10/11 M 50-99

2:26:25

41:50/M

28

Edward Kelliher St John VI

546

46

11/12 M 35-49

2:36:16

44:39/M

29

Dan Kreofsky St John VI

555

60

11/11 M 50-99

2:38:57

45:25/M

30

Sean Carney St John VI

134

35

12/12 M 35-49

2:42:06

46:19/M

DNF

Jose Coleman-Davis San Jaun Pr

526

58

/11 M 50-99

-

DNF

Leif Erickson St John VI

104

37

/12 M 35-49

-

DNF

John Hynes Columbia SC

514

47

/12 M 35-49

-

DNF

Blair Johnson Bloomington IN

515

32

/4 M 17-34

-

DNF

Peter Willmott Tortola BVI

541

58

/11 M 50-99

-

 

Long Assisted

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Alexandra Viele Roanoke VA

614

25

*****/6 F 17-34

1:30:14

25:47/M

2

Ashley Bomberger Lititz PA

625

27

*****/6 F 17-34

1:31:50

26:14/M

3

Emily Dulac St John VI

607

24

*****/6 F 17-34

1:31:58

26:17/M

4

Michelle Wheeler St John VI

403

29

1/6 F 17-34

1:33:58

26:51/M

5

Fara Illich Phoenix AZ

620

28

2/6 F 17-34

1:35:43

27:21/M

6

Christine Meyer St John VI

623

52

1/5 F 50-99

1:36:37

27:36/M

7

Erin McNaught St John VI

610

24

3/6 F 17-34

1:37:40

27:54/M

8

Julie Brown St Thomas VI

553

40

1/5 F 35-49

1:40:14

28:38/M

9

Lee Baidinger Sedona AZ

619

29

4/6 F 17-34

1:43:23

29:32/M

10

Linda Stracener St Thomas VI

616

42

2/5 F 35-49

1:44:06

29:45/M

11

Whitney Bloom New York NY

624

39

3/5 F 35-49

1:44:17

29:48/M

12

Jane McNaught Chesapeake VA

611

52

2/5 F 50-99

1:44:40

29:54/M

13

Meredith Fletcher St John VI

601

67

3/5 F 50-99

1:46:30

30:26/M

14

Jessica Howard St Thomas VI

626

28

5/6 F 17-34

1:53:28

32:25/M

15

Annalisa Jensen St John VI

627

30

6/6 F 17-34

1:54:24

32:41/M

16

Celia Kalousek St John VI

622

48

4/5 F 35-49

1:56:07

33:11/M

17

Alexandra Ewald St John VI

621

46

5/5 F 35-49

1:58:28

33:51/M

18

Amy Roberts St John VI

612

59

4/5 F 50-99

1:59:49

34:14/M

19

Deborah Emmette St John VI

600

60

5/5 F 50-99

2:20:19

40:05/M

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Craig Barshinger St John VI

606

54

*****/4 M 50-99

1:25:12

24:21/M

2

Rick Nielsen Escondido CA

602

59

*****/4 M 50-99

1:46:32

30:26/M

3

Stephen Madden Chatham NJ

609

47

*****/1 M 35-49

1:47:11

30:37/M

4

John Holden St John VI

608

65

1/6 M 50-99

1:50:34

31:35/M

5

Tim Miller St Thomas VI

554

55

2/6 M 50-99

1:52:14 32:00/M

6

Kirk Persidskis St. Thomas VI

615

37

1/1 M 35-49

1:59:12

34:03/M

7

Jacob Stolarski East Lansing MI

604

26

1/1 M 17-34

2:08:32

36:43/M

8

Dennis Sheehan State College PA

603

60

3/6 M 50-99

2:16:45

39:04/M

9

Jim Thomas State College PA

605

58

4/6 M 50-99

2:16:51 39:10/M

10

Vince Stracener St Thomas VI

617

60

5/6 M 50-99

2:18:46

39:39/M

11

Michael Fitzsimmons St Thomas VI

618

63

6/6 M 50-99

2:57:28

50:42/M

-

               
 

Relay

Top
 

Place

Name  

 

 

Time

 

1

Nick Dascher  

 

  1:21:22  
  Adriel Sanes  

 

     
  Matthew Mays  

 

     
 

2

William Haynie  

 

  2:02:30  
  Kristen Hartness  

 

     
  Timothy Lewin  

 

     
 

3

Alan Friedman  

 

  2:06:28  
  Joseph Hamilton  

 

     
  Martin Maag  

 

     
 
 

Relay Assisted

Top
 

Place

Name  

 

 

Time

 

1

Atiba Roberts       1:44:12  
  Janaka Hobbs          
  Jamie Cail          
             

2

Louise Habayeh       1:52:54  
  Vicky Becker          
  Mindy Michtner
 
         
Top