Friends Beach-to-Beach Power Swim

Age Group Results

May 30, 2010


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: 0-16 17-34 35-49 50-99
Women: 0-16 17-34 35-49 50-99

Short Solo

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Billy Murch Elliot Weddington, NC

16

1

18:42

18:42/M

2

Currie Murch Elliot Weddington, NC

16

2

18:43

18:43/M

3

Cape Murch Elliot Weddington, NC

13

3

21:50

21:50/M

 
Top

Female 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julianna Dehaas St Thomas VI

14

4

24:10

24:10/M

2

Emily Wild St John VI

12

11

34:26

34:26/M

3

Anna Hodges Shreveport LA

15

12

36:35

36:35/M

4

Maria Del Mar Castell San Juan PR

13

16

42:02

42:02/M

5

Ella Barr St Thomas VI

8

19

52:13

52:13/M

 
Top

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Coutlee St Thomas VI

25

6

30:46

30:46/M

2

Lindsay Brockington St Thomas VI

33

8

31:40

31:40/M

3

Sheila Monaghan New York NY

28

10

33:07

33:07/M

4

Genie Griffin Wilmington NC

25

13

36:57

36:57/M

5

Trish Stalter St John VI

25

15

38:19

38:19/M

6

Brittani Krakie St John VI

21

17

44:58

44:58/M

7

Brilynn Lakey St John VI

27

18

50:30

50:30/M

DNF

Regina Castell San Juan PR

18

-

-

 
Top

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lori Whitehand Falls Church VA

49

5

30:01

30:01/M

2

Anne Thompson Chatham NJ

43

9

31:43

31:43/M

3

Amy Hodges Shreveport LA

38

14

37:50

37:50/M

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karol Harris Austin TX

54

7

31:38

31:38/M

2

Carol Ash Acworth GA

66

20

1:05:29

65:29/M

DNF

Elizabeth Simpson Baltimore MD

52

-

-

DNF

Margaret Scally Marietta GA

60

-

-

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Typ Whinnery Oklahoma City OK

18

1

18:40

18:40/M

2

Tory Lane St John VI

35

2

21:16

21:16/M

3

Luca Del Olmo St John VI

12

3

28:54

28:54/M

 
Top

Male 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

DNF

James Nicholas Road Town Tortola

12

-

-

 
Top

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle Murray Milford OH

27

9

35:25

35:25/M

2

Brian Bar St John VI

26

11

38:26

38:26/M

DNF

Eric Serrano Sharon MA

32

-

-

 
Top

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Adam Thill St John VI

44

4

31:19

31:19/M

2

Russell Hintze Longwood FL

47

6

31:55

31:55/M

3

Javier Cividini Key Biscayne FL

46

10

38:01

38:01/M

DNF

Jim Warshauer St Thomas VI

48

-

-

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Manny De La Torre Marietta GA

68

5

31:24

31:24/M

2

John Jordan Potomac MD

51

7

32:51

32:51/M

3

Ken Wild St John VI

56

8

34:31

34:31/M

4

Carlos Castell San Juan PR

56

12

41:48

41:48/M

5

Thomas Cassell Hamilton MI

69

13

42:31

42:31/M

6

Richard Meyer St John VI

54

14

53:30

53:30/M

DNF

Patrick Nicholas Road Town Tortola

58

-

-

 

Short Assisted

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sonia Le Blanc St Thomas VI

36

1

27:58

27:58/M

2

Theresa Urban Arlington VA

41

2

28:46

28:46/M

3

Lisa Etre St John VI

55

3

29:31

29:31/M

 
Top

Female 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Victoria Cividini Key Biscayne FL

14

8

33:18

33:18/M

2

Nicole Jordan Potomac MD

15

9

33:28

33:28/M

3

Malena Del Olmo St John VI

4

14

38:12

38:12/M

4

Seala Matthias St John VI

8

18

54:06

54:06/M

5

Sierra Matthias St John VI

7

20

54:18

54:18/M

 
Top

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Megan Dehart Greensboro NC

29

5

31:38

31:38/M

2

Christian Loper Washington DC

32

7

33:04

33:04/M

3

Marcie Newill Cincinnati OH

26

12

35:11

35:11/M

4

Emily Murray Milford OH

26

13

36:11

36:11/M

DNF

Ali Mullins Birmingham AL

22

-

-

 
Top

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ahna Graham St. Thomas Vi

38

11

34:47

34:47/M

2

Janet Gregory-Moos St Thomas VI

44

16

47:37

47:37/M

3

Donna Matthias St John VI

48

19

54:16

54:16/M

DNF

Marjorie Hatzmann Washington DC

44

-

-

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicolette Ivanosky San Juan Pr

57

4

30:30

30:30/M

2

Sherry Dalrymple Irwin PA

53

6

32:38

32:38/M

3

Donna Kelly Bluemont VA

53

10

34:36

34:36/M

4

Carol Wassel St John VI

54

15

44:06

44:06/M

5

Cristina Kessler St John VI

60

17

49:40

49:40/M

6

Marie Naisby St John VI

69

21

1:05:49

65:49/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brad Douglas South Lyon MI

60

1

25:18

25:18/M

2

Ron Hawes St John VI

46

2

28:47

28:47/M

3

Michael Dehaas St Thomas VI

45

3

29:11

29:11/M

 
Top

Male 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tomas Del Olmo St John VI

10

5

35:05

35:05/M

DNF

Harry Dehaas St Thomas VI

10

-

-

 
Top

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Timothy Daniel St Thomas VI

33

9

38:21

38:21/M

DNF

Vincent Gregory St Thomas VI

24

-

-

 
Top

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wingrove Clarke St. Thomas Vi

45

6

35:36

35:36/M

2

Alfredo Del Olmo St John VI

46

8

38:15

38:15/M

3

Ernest Matthias St John VI

46

11

54:17

54:17/M

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Hardgrove St John VI

56

4

32:55

32:55/M

2

Jeff McCrave St John VI

63

7

37:22

37:22/M

3

Wayne Johnson West Kingston RI

61

10

38:47

38:47/M

 

Intermediate Solo

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leigh Epperson Dallas TX

44

1

1:09:58

31:06/M

2

Pat Osborn Spring Lake NJ

56

2

1:16:30

34:00/M

3

Irma Ruiz San Juan PR

49

3

1:20:37

35:50/M

 
Top

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexandra Balzac San Juan PR

25

4

1:20:38

35:50/M

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

DNF

Wendy Ramos St Thomas VI

50

-

-

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Hanlon Fairfax VA

51

1

1:07:33

30:01/M

2

Salvador Ramirez Carolina PR

58

2

1:10:02

31:08/M

3

Ray Wearmouth Road Town Tortola

41

3

1:10:14

31:13/M

 
Top

Male 16 and under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Walden St John VI

11

8

1:39:31

44:14/M

 
Top

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

DNF

Russell Pate St Thomas VI

29

-

-

 
Top

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Spencer Dickey St Thomas VI

44

4

1:15:43

33:39/M

2

Don White Westfield NJ

40

6

1:20:32

35:48/M

3

Glen Millar St Thomas VI

42

7

1:27:32

38:54/M

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Lenahan St Thomas VI

57

5

1:17:56

34:38/M

2

Bill Fisk St John VI

72

9

2:21:02

62:41/M

 

Intermediate Assisted

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Beverly Clendinen St Thomas VI

44

1

1:04:54

28:51/M

2

Ginger Garrison Palmetto FL

63

2

1:35:11

42:18/M

3

Lorraine Jones St John VI

56

3

1:45:51

47:03/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gerry Hills St John VI

64

1

1:40:59

44:53/M

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

DNF

John Garrison Palmetto FL

68

-

-

 

Long Solo

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sally Dykstra Austin TX

51

1

1:32:06

26:19/M

2

Jodie Gomez Cocorite, Trinidad WI

28

2

1:35:54

27:24/M

3

Emily Kelly Bluemont VA

23

3

1:40:14

28:38/M

 
Top

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joanne Hopkins Arlington VA

33

4

1:40:52

28:49/M

2

Sara Stevens St John VI

31

5

1:41:35

29:01/M

3

Elizabeth Conklin St Thomas VI

34

6

1:42:10

29:11/M

4

Megan Hayes East Lansing MI

27

11

1:58:08

33:45/M

5

Jane Sarno St John VI

24

12

2:07:51

36:32/M

6

Sarah Beechler St John VI

22

19

2:25:17

41:31/M

DNF

Lori Morelli St John VI

31

-

-

 
Top

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheri Ellenbecker Appleton WI

40

7

1:51:41

31:55/M

2

Kathie Laseter St John VI

45

9

1:52:43

32:12/M

3

Brenda Sylvia St Thomas VI

48

10

1:56:06

33:10/M

4

Susanna Pershern St John VI

39

13

2:08:53

36:49/M

5

Rebecca Clarke Road Town Tortola

38

16

2:23:25

40:59/M

6

Susanna Mander Palma De Mallorca

44

17

2:24:20

41:14/M

7

Gaylin Vogel St Thomas VI

35

20

2:25:33

41:35/M

8

Chaliese Summer St John VI

38

21

2:28:48

42:31/M

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jude Woodcock St John VI

54

8

1:51:51

31:57/M

2

Karen Baranowski St John VI

53

14

2:12:15

37:47/M

3

Kathryn Cronin New York NY

51

15

2:14:52

38:32/M

4

Jodie Tanino St John VI

50

18

2:24:31

41:17/M

5

Jamie Johnston St John VI

52

22

2:36:16

44:39/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryson Mays Frederiksted VI

15

1

1:14:05

21:10/M

2

Augusto Cividini Key Biscayne FL

16

2

1:23:30

23:51/M

3

Jeff Wetzel Austin TX

54

3

1:23:37

23:53/M

 
Top

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Salvador Coleman San Juan Pr

26

4

1:37:00

27:43/M

2

Christopher Hayes East Lansing MI

29

5

1:38:06

28:02/M

3

Timothy Hindes St John VI

24

11

1:43:30

29:34/M

4

Rick Barksdale St John VI

25

14

2:02:38

35:02/M

5

William Haynie St Thomas VI

23

17

2:16:05

38:53/M

 
Top

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Miller St John VI

49

8

1:41:28

28:59/M

2

Carlos Alvarez St John VI

46

10

1:42:25

29:16/M

3

John Nogueira St John VI

48

12

1:51:14

31:47/M

4

Sheldon Scotchman Montego Bay JWI

35

15

2:03:10

35:11/M

5

Edward Kelliher St John VI

45

19

2:22:54

40:50/M

6

Sean Carney St John VI

35

21

2:35:08

44:19/M

DNF

Stephen Madden Chatham NJ

46

-

-

DNF

Husn Dobbs St Thomas VI

38

-

-

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jose Coleman-Davis San Juan Pr

57

6

1:38:57

28:16/M

2

Mike Harris Austin TX

63

7

1:39:00

28:17/M

3

Michael Hayes East Lansing MI

55

9

1:41:48

29:05/M

4

Terrence Hart Dallas TX

56

13

1:52:20

32:06/M

5

Lloyd Good St. Thomas VI

54

16

2:12:04

37:44/M

6

Edward Newill East Amherst NY

57

18

2:20:47

40:13/M

7

Miles Stair St John VI

61

20

2:26:53

41:58/M

8

Michael Crane Rockland ME

67

22

2:37:03

44:52/M

9

Robert Hunsaker Miami FL

54

23

3:03:37

52:28/M

10

Bryce Rhymer St Thomas VI

73

24

3:20:30

57:17/M

DNF

Kalil Baco San Juan PR

56

-

-

 

Long Assisted

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexandra Viele San Juan Pr

23

1

1:29:51

25:40/M

2

Danielle Schmoyer St John VI

23

2

1:45:24

30:07/M

3

Julie Brown St Thomas VI

39

3

1:48:15

30:56/M

 
Top

Female 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin McNaught St John VI

23

4

1:48:38

31:02/M

2

Mary Vargo St John VI

25

5

1:49:21

31:15/M

3

Colleen Kramper St John VI

32

7

1:49:38

31:19/M

4

Emily Dulac St John VI

23

8

1:50:25

31:33/M

5

Alison McNaught Chesapeake VA

19

12

2:03:50

35:23/M

6

Janaka Hobbs St John VI

30

13

2:04:29

35:34/M

7

Jessica Howard St Thomas VI

27

14

2:05:27

35:51/M

 
Top

Female 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Whitney Bloom New York NY

38

9

1:50:38

31:37/M

2

Warden Barbara Gail St Thomas VI

40

10

2:01:15

34:39/M

3

Sharon Allen St John VI

40

15

2:11:56

37:42/M

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Fletcher St John VI

66

6

1:49:30

31:17/M

2

Patricia Mahoney St John VI

65

11

2:03:41

35:20/M

3

Christine Chapman St John VI

58

16

2:11:58

37:42/M

4

Amy Roberts St John VI

58

17

2:12:21

37:49/M

5

Kate Swan St John VI

54

18

2:17:44

39:21/M

6

Christine Meyer St John VI

51

19

2:21:55

40:33/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Craig Barshinger St John VI

53

1

1:30:50

25:57/M

2

Thomas Layer Hilton Head Island SC

40

2

1:33:14

26:38/M

3

Stephen Madden Chatham NJ

46

3

1:43:42

29:38/M

 
Top

Male 17 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Atiba Roberts St John VI

30

6

1:55:40

33:03/M

2

Steve Mead St John VI

34

8

2:10:23

37:15/M

 
Top

Male 35 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Kazyak St John VI

47

10

2:42:16

46:22/M

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rick Nielson Escondido CA

58

4

1:49:00

31:09/M

2

Tim Miller St Thomas VI

53

5

1:53:59

32:34/M

3

John Holden St John VI

64

7

1:56:58

33:25/M

4

Jim Kelley Towson MD

70

9

2:39:25

45:33/M

 

Long Relay

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gail Vento St Thomas VI

34

1

2:14:12

38:21/M

 

Long Relay Assisted

Top

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Cannell Rockport MA

52

1

2:10:35

37:19/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monson Lane St John VI

35

1

1:21:25

23:16/M

2

Jason Moody St John VI

26

2

1:40:11

28:37/M

3

David Dalberto St John VI

49

3

1:55:38

33:02/M

 
Top

Female 0-99

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Barr St Thomas VI

47

4

2:42:33

46:27/M


*Overall place within gender.