Friends Beach-to-Beach Power Swim

Overall Finish List

May 30, 2010


Results By Race Management Systems, Inc.

Short Solo

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Billy Murch Elliot Weddington, NC

132

16

*****/5 F 0-16

18:42

18:42/M

2

Currie Murch Elliot Weddington, NC

117

16

*****/5 F 0-16

18:43

18:43/M

3

Cape Murch Elliot Weddington, NC

133

13

*****/5 F 0-16

21:50

21:50/M

4

Julianna Dehaas St Thomas VI

139

14

1/5 F 0-16

24:10

24:10/M

5

Lori Whitehand Falls Church VA

112

49

1/3 F 35-49

30:01

30:01/M

6

Sarah Coutlee St Thomas VI

123

25

1/7 F 17-34

30:46

30:46/M

7

Karol Harris Austin TX

103

54

1/2 F 50-99

31:38

31:38/M

8

Lindsay Brockington St Thomas VI

125

33

2/7 F 17-34

31:40

31:40/M

9

Anne Thompson Chatham NJ

101

43

2/3 F 35-49

31:43

31:43/M

10

Sheila Monaghan New York NY

126

28

3/7 F 17-34

33:07

33:07/M

11

Emily Wild St John VI

121

12

2/5 F 0-16

34:26

34:26/M

12

Anna Hodges Shreveport LA

107

15

3/5 F 0-16

36:35

36:35/M

13

Genie Griffin Wilmington NC

141

25

4/7 F 17-34

36:57

36:57/M

14

Amy Hodges Shreveport LA

106

38

3/3 F 35-49

37:50

37:50/M

15

Trish Stalter St John VI

128

25

5/7 F 17-34

38:19

38:19/M

16

Maria Del Mar Castell San Juan PR

137

13

4/5 F 0-16

42:02

42:02/M

17

Brittani Krakie St John VI

119

21

6/7 F 17-34

44:58

44:58/M

18

Brilynn Lakey St John VI

118

27

7/7 F 17-34

50:30

50:30/M

19

Ella Barr St Thomas VI

127

8

5/5 F 0-16

52:13

52:13/M

20

Carol Ash Acworth GA

129

66

2/2 F 50-99

1:05:29

65:29/M

DNF

Regina Castell San Juan PR

138

18

/7 F 17-34

-

DNF

Margaret Scally Marietta GA

115

60

/2 F 50-99

-

DNF

Elizabeth Simpson Baltimore MD

105

52

/2 F 50-99

-

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Typ Whinnery Oklahoma City OK

140

18

*****/2 M 17-34

18:40

18:40/M

2

Tory Lane St John VI

114

35

*****/3 M 35-49

21:16

21:16/M

3

Luca Del Olmo St John VI

135

12

*****/0 M 0-16

28:54

28:54/M

4

Adam Thill St John VI

131

44

1/3 M 35-49

31:19

31:19/M

5

Manny De La Torre Marietta GA

108

68

1/6 M 50-99

31:24

31:24/M

6

Russell Hintze Longwood FL

104

47

2/3 M 35-49

31:55

31:55/M

7

John Jordan Potomac MD

142

51

2/6 M 50-99

32:51

32:51/M

8

Ken Wild St John VI

120

56

3/6 M 50-99

34:31

34:31/M

9

Kyle Murray Milford OH

116

27

1/2 M 17-34

35:25

35:25/M

10

Javier Cividini Key Biscayne FL

122

46

3/3 M 35-49

38:01

38:01/M

11

Brian Bar St John VI

113

26

2/2 M 17-34

38:26

38:26/M

12

Carlos Castell San Juan PR

136

56

4/6 M 50-99

41:48

41:48/M

13

Thomas Cassell Hamilton MI

102

69

5/6 M 50-99

42:31

42:31/M

14

Richard Meyer St John VI

130

54

6/6 M 50-99

53:30

53:30/M

DNF

Patrick Nicholas Road Town Tortola

110

58

/6 M 50-99

-

DNF

James Nicholas Road Town Tortola

111

12

/0 M 0-16

-

DNF

Eric Serrano Sharon MA

109

32

/2 M 17-34

-

DNF

Jim Warshauer St Thomas VI

124

48

/3 M 35-49

-

 

Short Assisted

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Sonia Le Blanc St Thomas VI

209

36

*****/3 F 35-49

27:58

27:58/M

2

Theresa Urban Arlington VA

216

41

*****/3 F 35-49

28:46

28:46/M

3

Lisa Etre St John VI

206

55

*****/6 F 50-99

29:31

29:31/M

4

Nicolette Ivanosky San Juan Pr

233

57

1/6 F 50-99

30:30

30:30/M

5

Megan Dehart Greensboro NC

213

29

1/4 F 17-34

31:38

31:38/M

6

Sherry Dalrymple Irwin PA

203

53

2/6 F 50-99

32:38

32:38/M

7

Christian Loper Washington DC

210

32

2/4 F 17-34

33:04

33:04/M

8

Victoria Cividini Key Biscayne FL

235

14

1/5 F 0-16

33:18

33:18/M

9

Nicole Jordan Potomac MD

231

15

2/5 F 0-16

33:28

33:28/M

10

Donna Kelly Bluemont VA

227

53

3/6 F 50-99

34:36

34:36/M

11

Ahna Graham St. Thomas Vi

205

38

1/3 F 35-49

34:47

34:47/M

12

Marcie Newill Cincinnati OH

212

26

3/4 F 17-34

35:11

35:11/M

13

Emily Murray Milford OH

232

26

4/4 F 17-34

36:11

36:11/M

14

Malena Del Olmo St John VI

219

4

3/5 F 0-16

38:12

38:12/M

15

Carol Wassel St John VI

202

54

4/6 F 50-99

44:06

44:06/M

16

Janet Gregory-Moos St Thomas VI

215

44

2/3 F 35-49

47:37

47:37/M

17

Cristina Kessler St John VI

201

60

5/6 F 50-99

49:40

49:40/M

18

Seala Matthias St John VI

224

8

4/5 F 0-16

54:06

54:06/M

19

Donna Matthias St John VI

222

48

3/3 F 35-49

54:16

54:16/M

20

Sierra Matthias St John VI

225

7

5/5 F 0-16

54:18

54:18/M

21

Marie Naisby St John VI

230

69

6/6 F 50-99

1:05:49

65:49/M

DNF

Marjorie Hatzmann Washington DC

211

44

/3 F 35-49

-

DNF

Ali Mullins Birmingham AL

234

22

/4 F 17-34

-

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Brad Douglas South Lyon MI

207

60

*****/3 M 50-99

25:18

25:18/M

2

Ron Hawes St John VI

236

46

*****/3 M 35-49

28:47

28:47/M

3

Michael Dehaas St Thomas VI

229

45

*****/3 M 35-49

29:11

29:11/M

4

Mark Hardgrove St John VI

226

56

1/3 M 50-99

32:55

32:55/M

5

Tomas Del Olmo St John VI

220

10

1/1 M 0-16

35:05

35:05/M

6

Wingrove Clarke St. Thomas Vi

204

45

1/3 M 35-49

35:36

35:36/M

7

Jeff McCrave St John VI

221

63

2/3 M 50-99

37:22

37:22/M

8

Alfredo Del Olmo St John VI

217

46

2/3 M 35-49

38:15

38:15/M

9

Timothy Daniel St Thomas VI

208

33

1/1 M 17-34

38:21

38:21/M

10

Wayne Johnson West Kingston RI

218

61

3/3 M 50-99

38:47

38:47/M

11

Ernest Matthias St John VI

223

46

3/3 M 35-49

54:17

54:17/M

DNF

Harry Dehaas St Thomas VI

228

10

/1 M 0-16

-

DNF

Vincent Gregory St Thomas VI

214

24

/1 M 17-34

-

 

Intermediate Solo

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Leigh Epperson Dallas TX

301

44

*****/0 F 35-49

1:09:58

31:06/M

2

Pat Osborn Spring Lake NJ

315

56

*****/0 F 50-99

1:16:30

34:00/M

3

Irma Ruiz San Juan PR

306

49

*****/0 F 35-49

1:20:37

35:50/M

4

Alexandra Balzac San Juan PR

305

25

1/1 F 17-34

1:20:38

35:50/M

DNF

Wendy Ramos St Thomas VI

308

50

/0 F 50-99

-

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Mark Hanlon Fairfax VA

310

51

*****/2 M 50-99

1:07:33

30:01/M

2

Salvador Ramirez Carolina PR

302

58

*****/2 M 50-99

1:10:02

31:08/M

3

Ray Wearmouth Road Town Tortola

312

41

*****/3 M 35-49

1:10:14

31:13/M

4

Spencer Dickey St Thomas VI

311

44

1/3 M 35-49

1:15:43

33:39/M

5

Kevin Lenahan St Thomas VI

304

57

1/2 M 50-99

1:17:56

34:38/M

6

Don White Westfield NJ

316

40

2/3 M 35-49

1:20:32

35:48/M

7

Glen Millar St Thomas VI

314

42

3/3 M 35-49

1:27:32

38:54/M

8

Thomas Walden St John VI

313

11

1/1 M 0-16

1:39:31

44:14/M

9

Bill Fisk St John VI

307

72

2/2 M 50-99

2:21:02

62:41/M

DNF

Russell Pate St Thomas VI

309

29

/0 M 17-34

-

 

Intermediate Assisted

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Beverly Clendinen St Thomas VI

404

44

*****/0 F 35-49

1:04:54

28:51/M

2

Ginger Garrison Palmetto FL

401

63

*****/0 F 50-99

1:35:11

42:18/M

3

Lorraine Jones St John VI

403

56

*****/0 F 50-99

1:45:51

47:03/M

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Gerry Hills St John VI

405

64

*****/0 M 50-99

1:40:59

44:53/M

DNF

John Garrison Palmetto FL

402

68

/0 M 50-99

-

 

Long Solo

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Sally Dykstra Austin TX

521

51

*****/5 F 50-99

1:32:06

26:19/M

2

Jodie Gomez Cocorite, Trinidad WI

526

28

*****/6 F 17-34

1:35:54

27:24/M

3

Emily Kelly Bluemont VA

546

23

*****/6 F 17-34

1:40:14

28:38/M

4

Joanne Hopkins Arlington VA

524

33

1/6 F 17-34

1:40:52

28:49/M

5

Sara Stevens St John VI

517

31

2/6 F 17-34

1:41:35

29:01/M

6

Elizabeth Conklin St Thomas VI

502

34

3/6 F 17-34

1:42:10

29:11/M

7

Cheri Ellenbecker Appleton WI

134

40

1/8 F 35-49

1:51:41

31:55/M

8

Jude Woodcock St John VI

518

54

1/5 F 50-99

1:51:51

31:57/M

9

Kathie Laseter St John VI

549

45

2/8 F 35-49

1:52:43

32:12/M

10

Brenda Sylvia St Thomas VI

503

48

3/8 F 35-49

1:56:06

33:10/M

11

Megan Hayes East Lansing MI

534

27

4/6 F 17-34

1:58:08

33:45/M

12

Jane Sarno St John VI

545

24

5/6 F 17-34

2:07:51

36:32/M

13

Susanna Pershern St John VI

509

39

4/8 F 35-49

2:08:53

36:49/M

14

Karen Baranowski St John VI

538

53

2/5 F 50-99

2:12:15

37:47/M

15

Kathryn Cronin New York NY

514

51

3/5 F 50-99

2:14:52

38:32/M

16

Rebecca Clarke Road Town Tortola

513

38

5/8 F 35-49

2:23:25

40:59/M

17

Susanna Mander Palma De Mallorca

506

44

6/8 F 35-49

2:24:20

41:14/M

18

Jodie Tanino St John VI

515

50

4/5 F 50-99

2:24:31

41:17/M

19

Sarah Beechler St John VI

522

22

6/6 F 17-34

2:25:17

41:31/M

20

Gaylin Vogel St Thomas VI

504

35

7/8 F 35-49

2:25:33

41:35/M

21

Chaliese Summer St John VI

537

38

8/8 F 35-49

2:28:48

42:31/M

22

Jamie Johnston St John VI

539

52

5/5 F 50-99

2:36:16

44:39/M

DNF

Lori Morelli St John VI

547

31

/6 F 17-34

-

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Bryson Mays Frederiksted VI

550

15

*****/0 M 0-16

1:14:05

21:10/M

2

Augusto Cividini Key Biscayne FL

508

16

*****/0 M 0-16

1:23:30

23:51/M

3

Jeff Wetzel Austin TX

520

54

*****/10 M 50-99

1:23:37

23:53/M

4

Salvador Coleman San Juan Pr

501

26

1/5 M 17-34

1:37:00

27:43/M

5

Christopher Hayes East Lansing MI

533

29

2/5 M 17-34

1:38:06

28:02/M

6

Jose Coleman-Davis San Juan Pr

516

57

1/10 M 50-99

1:38:57

28:16/M

7

Mike Harris Austin TX

530

63

2/10 M 50-99

1:39:00

28:17/M

8

Jeff Miller St John VI

507

49

1/6 M 35-49

1:41:28

28:59/M

9

Michael Hayes East Lansing MI

532

55

3/10 M 50-99

1:41:48

29:05/M

10

Carlos Alvarez St John VI

540

46

2/6 M 35-49

1:42:25

29:16/M

11

Timothy Hindes St John VI

523

24

3/5 M 17-34

1:43:30

29:34/M

12

John Nogueira St John VI

543

48

3/6 M 35-49

1:51:14

31:47/M

13

Terrence Hart Dallas TX

531

56

4/10 M 50-99

1:52:20

32:06/M

14

Rick Barksdale St John VI

527

25

4/5 M 17-34

2:02:38

35:02/M

15

Sheldon Scotchman Montego Bay JWI

535

35

4/6 M 35-49

2:03:10

35:11/M

16

Lloyd Good St. Thomas VI

551

54

5/10 M 50-99

2:12:04

37:44/M

17

William Haynie St Thomas VI

548

23

5/5 M 17-34

2:16:05

38:53/M

18

Edward Newill East Amherst NY

542

57

6/10 M 50-99

2:20:47

40:13/M

19

Edward Kelliher St John VI

525

45

5/6 M 35-49

2:22:54

40:50/M

20

Miles Stair St John VI

519

61

7/10 M 50-99

2:26:53

41:58/M

21

Sean Carney St John VI

512

35

6/6 M 35-49

2:35:08

44:19/M

22

Michael Crane Rockland ME

529

67

8/10 M 50-99

2:37:03

44:52/M

23

Robert Hunsaker Miami FL

541

54

9/10 M 50-99

3:03:37

52:28/M

24

Bryce Rhymer St Thomas VI

511

73

10/10 M 50-99

3:20:30

57:17/M

DNF

Kalil Baco San Juan PR

528

56

/10 M 50-99

-

DNF

Husn Dobbs St Thomas VI

505

38

/6 M 35-49

-

DNF

Stephen Madden Chatham NJ

536

46

/6 M 35-49

-

 

Long Assisted

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Alexandra Viele San Juan Pr

627

23

*****/7 F 17-34

1:29:51

25:40/M

2

Danielle Schmoyer St John VI

626

23

*****/7 F 17-34

1:45:24

30:07/M

3

Julie Brown St Thomas VI

623

39

*****/3 F 35-49

1:48:15

30:56/M

4

Erin McNaught St John VI

624

23

1/7 F 17-34

1:48:38

31:02/M

5

Mary Vargo St John VI

615

25

2/7 F 17-34

1:49:21

31:15/M

6

Meredith Fletcher St John VI

604

66

1/6 F 50-99

1:49:30

31:17/M

7

Colleen Kramper St John VI

613

32

3/7 F 17-34

1:49:38

31:19/M

8

Emily Dulac St John VI

510

23

4/7 F 17-34

1:50:25

31:33/M

9

Whitney Bloom New York NY

650

38

1/3 F 35-49

1:50:38

31:37/M

10

Warden Barbara Gail St Thomas VI

618

40

2/3 F 35-49

2:01:15

34:39/M

11

Patricia Mahoney St John VI

610

65

2/6 F 50-99

2:03:41

35:20/M

12

Alison McNaught Chesapeake VA

625

19

5/7 F 17-34

2:03:50

35:23/M

13

Janaka Hobbs St John VI

605

30

6/7 F 17-34

2:04:29

35:34/M

14

Jessica Howard St Thomas VI

614

27

7/7 F 17-34

2:05:27

35:51/M

15

Sharon Allen St John VI

619

40

3/3 F 35-49

2:11:56

37:42/M

16

Christine Chapman St John VI

611

58

3/6 F 50-99

2:11:58

37:42/M

17

Amy Roberts St John VI

616

58

4/6 F 50-99

2:12:21

37:49/M

18

Kate Swan St John VI

607

54

5/6 F 50-99

2:17:44

39:21/M

19

Christine Meyer St John VI

617

51

6/6 F 50-99

2:21:55

40:33/M

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Craig Barshinger St John VI

620

53

*****/4 M 50-99

1:30:50

25:57/M

2

Thomas Layer Hilton Head Island SC

608

40

*****/1 M 35-49

1:33:14

26:38/M

3

Stephen Madden Chatham NJ

621

46

*****/1 M 35-49

1:43:42

29:38/M

4

Rick Nielson Escondido CA

602

58

1/4 M 50-99

1:49:00

31:09/M

5

Tim Miller St Thomas VI

622

53

2/4 M 50-99

1:53:59

32:34/M

6

Atiba Roberts St John VI

606

30

1/2 M 17-34

1:55:40

33:03/M

7

John Holden St John VI

603

64

3/4 M 50-99

1:56:58

33:25/M

8

Steve Mead St John VI

609

43

2/2 M 17-34

2:10:23

37:15/M

9

Jim Kelley Towson MD

544

70

4/4 M 50-99

2:39:25

45:33/M

10

Paul Kazyak St John VI

601

47

1/1 M 35-49

2:42:16

46:22/M

 

Long Relay

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Gail Vento St Thomas VI

702

34

*****/0 F 0-99

2:14:12

38:21/M

 

Long Relay Assisted

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Karen Cannell Rockport MA

701

52

*****/1 F 0-99

2:10:35

37:19/M

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Monson Lane St John VI

801

35

*****/1 M 0-99

1:21:25

23:16/M

2

Jason Moody St John VI

803

26

*****/1 M 0-99

1:40:11

28:37/M

3

David Dalberto St John VI

802

49

*****/1 M 0-99

1:55:38

33:02/M

4

Michael Barr St Thomas VI

804

47

1/1 M 0-99

2:42:33

46:27/M