Friends Beach-to-Beach Power Swim

Overall Finish List

May 24, 2009
Revised 5/27/09


Results By Race Management Systems, Inc.

Short Solo

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Caroline Kupfer St. Croix VI USA

141

16

*****/3 F 0-16

24:57

24:57/M

2

Kristen Grandonico Bath ME USA

114

16

*****/3 F 0-16

25:19

25:19/M

3

Jill Weybrant Bath ME USA

135

40

*****/3 F 35-49

30:06

30:06/M

4

Karen Radtke St John VI USA

147

55

1/6 F 50-99

31:59

31:59/M

5

Laurel Safranek Anchorage AK USA

160

10

1/3 F 0-16

33:34

33:34/M

6

Fiona Laughlin New Paltz NY USA

179

34

1/7 F 17-34

33:58

33:58/M

7

Cari Laughlin New Paltz NY USA

177

29

2/7 F 17-34

34:03

34:03/M

8

Mary-Ellen Coles St Thomas VI USA

105

55

2/6 F 50-99

35:29

35:29/M

9

Lila Uzzell St John VI USA

176

15

2/3 F 0-16

35:45

35:45/M

10

Bonnie Coggins Washington DC USA

154

24

3/7 F 17-34

36:54

36:54/M

11

Emily Wild St John VI USA

149

11

3/3 F 0-16

37:29

37:29/M

12

Lisa Lewis Troy VA USA

119

45

1/3 F 35-49

37:43

37:43/M

13

Cheri Ward St Thomas VI USA

161

27

4/7 F 17-34

38:24

38:24/M

14

Dasa Lipovsek Cambridge MA USA

184

43

2/3 F 35-49

39:36

39:36/M

15

Sonia Nistal Hallandale FL USA

193

41

3/3 F 35-49

41:11

41:11/M

16

Theresa Peterson Boulder CO USA

125

63

3/6 F 50-99

41:38

41:38/M

17

Meredith Blier St Thomas VI USA

101

27

5/7 F 17-34

45:24

45:24/M

18

Zoe Good St Thomas VI USA

181

52

4/6 F 50-99

45:37

45:37/M

19

Lisa Etre St John VI USA

110

54

5/6 F 50-99

45:54

45:54/M

20

Betsy Laughlin New Paltz NY USA

180

29

6/7 F 17-34

50:27

50:27/M

21

Alice Laughlin New Paltz NY USA

178

55

6/6 F 50-99

50:28

50:28/M

22

Ashley Osborne St John VI USA

146

23

7/7 F 17-34

52:57

52:57/M

DNF

Sarah Van Der Schalie Bethesda MD USA

132

31

/7 F 17-34

-

DNF

Mary Jo Wilder St John VI USA

136

57

/6 F 50-99

-

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Anker Fog Haddonfield NJ USA

308

20

*****/5 M 17-34

19:48

19:48/M

2

Jim Warshauer St Thomas VI USA

148

47

*****/4 M 35-49

24:12

24:12/M

3

Cameron Kupfer St. Croix VI USA

140

16

*****/2 M 0-16

29:02

29:02/M

4

Luca Del Olmo St John VI USA

156

11

1/2 M 0-16

29:03

29:03/M

5

Manny De La Torre Marietta GA USA

109

67

1/13 M 50-99

29:59

29:59/M

6

Christopher Scatliffe St John VI USA

127

14

2/2 M 0-16

32:08

32:08/M

7

Gary Ray St John VI USA

334

54

2/13 M 50-99

32:14

32:14/M

8

Rick Barksdale St John VI USA

159

25

1/5 M 17-34

32:30

32:30/M

9

Wade Smith St Thomas VI USA

158

46

1/4 M 35-49

33:08

33:08/M

10

Larry Kupfer St. Croix VI USA

142

51

3/13 M 50-99

33:17

33:17/M

11

Larry Comroe New York NY USA

155

45

2/4 M 35-49

33:56

33:56/M

12

Paul Sommer Montclair NJ USA

187

48

3/4 M 35-49

33:59

33:59/M

13

John Humphress Tallahassee FL USA

183

60

4/13 M 50-99

34:27

34:27/M

14

Robert Carroll Windsor CT USA

153

59

5/13 M 50-99

36:48

36:48/M

15

Ken Wild St John VI USA

150

55

6/13 M 50-99

37:28

37:28/M

16

John Gathright Troy VA USA

173

59

7/13 M 50-99

37:49

37:49/M

17

Jens Fog Haddonfield NJ USA

112

55

8/13 M 50-99

37:59

37:59/M

18

Javier Cividini Key Biscayne FL USA

103

45

4/4 M 35-49

38:26

38:26/M

19

Robert Debonis St John VI USA

108

58

9/13 M 50-99

40:58

40:58/M

20

Jerry Runyon St John VI USA

126

71

10/13 M 50-99

44:43

44:43/M

21

Dusty Good St Thomas VI USA

182

22

2/5 M 17-34

45:49

45:49/M

22

Richard Meyer St John VI USA

162

53

11/13 M 50-99

46:05

46:05/M

23

Fred Flint St. Croix VI USA

174

51

12/13 M 50-99

47:03

47:03/M

24

Casy Strawn Santa Rosa CA USA

188

24

3/5 M 17-34

50:46

50:46/M

25

Cory Willis St Thomas VI USA

151

30

4/5 M 17-34

1:00:25

60:25/M

26

Rory Robertson Fresno CA USA

191

53

13/13 M 50-99

1:01:57

61:57/M

27

Flynn Robertson Fresno CA USA

190

18

5/5 M 17-34

1:02:20

62:20/M

DNF

Steve Lammens St Thomas VI USA

118

63

/13 M 50-99

-

DNF

Paul Stoeken St Thomas VI USA

129

34

/5 M 17-34

-

DNF

Eric Westwater Somerville MA USA

134

30

/5 M 17-34

-

Short Assisted

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Missy Kom St John VI USA

163

33

*****/2 F 17-34

26:07

26:07/M

2

Jane Sarno St John VI USA

168

23

*****/2 F 17-34

27:02

27:02/M

3

Patricia Mahoney St John VI USA

121

64

*****/10 F 50-99

29:53

29:53/M

4

Anne Klenke St John VI USA

165

58

1/10 F 50-99

30:21

30:21/M

5

Rusty Robison St Thomas VI USA

199

33

1/2 F 17-34

30:55

30:55/M

6

Tammie Gortner Columbus OH USA

185

38

1/8 F 35-49

30:59

30:59/M

7

Ann Marie Estes St John VI USA

192

48

2/8 F 35-49

31:04

31:04/M

Tie 8

Kendell Hebert St Thomas VI USA

175

12

1/2 F 0-16

32:35

32:35/M

Tie 8

Ariel Stolz St Thomas VI USA

170

13

1/2 F 0-16

32:35

32:35/M

10

Donna Matthias St John VI USA

122

47

3/8 F 35-49

32:42

32:42/M

11

Debbie Chabot St Thomas VI USA

102

49

4/8 F 35-49

34:45

34:45/M

12

Amy Maden High Bridge NJ USA

120

35

5/8 F 35-49

35:42

35:42/M

13

Manomi Tennakoon Hillsborough NJ USA

130

34

2/2 F 17-34

35:43

35:43/M

14

Nancy Stromp Little Silver NJ USA

197

50

2/10 F 50-99

37:08

37:08/M

15

Susan Flint St. Croix VI USA

194

56

3/10 F 50-99

37:34

37:34/M

16

Judy Parzanese St John VI USA

99

57

4/10 F 50-99

37:37

37:37/M

17

Beryl Kuder Morristown NJ USA

198

63

5/10 F 50-99

39:45

39:45/M

18

Betty Story St Thomas VI USA

128

56

6/10 F 50-99

40:10

40:10/M

19

Carol Wassel St John VI USA

133

53

7/10 F 50-99

42:13

42:13/M

20

Christina Kessler St John VI USA

116

59

8/10 F 50-99

43:26

43:26/M

21

Ahna Graham St Thomas VI USA

113

37

6/8 F 35-49

45:33

45:33/M

22

Camille McKayle St Thomas VI USA

169

44

7/8 F 35-49

45:36

45:36/M

23

Janet Gregory-Moos St Thomas VI USA

139

42

8/8 F 35-49

45:55

45:55/M

24

Judy Elsley Ogden UT USA

186

57

9/10 F 50-99

51:46

51:46/M

25

Marie Naisby St John VI USA

164

68

10/10 F 50-99

1:03:15

63:15/M

**

Aisling Dwyer Tortola BVI Bvi

138

29

/2 F 17-34

29:59

29:55/M-

DNF

Amanda Earl St Thomas VI USA

172

34

/2 F 17-34

-

DNF

Kayla Halliday St Thomas VI USA

152

14

/2 F 0-16

-

DNF

Maria Lammens St Thomas VI USA

117

51

/10 F 50-99

-

DNF

Seala Matthias St John VI USA

123

7

/2 F 0-16

-

DNF

Christy McManus St John VI USA

145

52

/10 F 50-99

-

DNF

Carla Sawyer St John VI USA

167

58

/10 F 50-99

-

 ** Timing record missing (our apologies )- approximate time

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Chris Levin St John VI USA

143

31

*****/1 M 17-34

24:15

24:15/M

2

Brad Douglas South Lyon MI USA

137

59

*****/5 M 50-99

24:16

24:16/M

3

Doug Maurras St Thomas VI USA

189

31

*****/1 M 17-34

24:53

24:53/M

4

Richard Coles St Thomas VI USA

106

50

1/5 M 50-99

26:15

26:15/M

5

Steve Levin St John VI USA

144

52

2/5 M 50-99

26:27

26:27/M

6

Ron Hawes St John VI USA

115

45

1/3 M 35-49

27:01

27:01/M

7

Don Near St John VI USA

124

54

3/5 M 50-99

30:37

30:37/M

8

Mark Smith Tortola BVI Bvi

157

37

2/3 M 35-49

33:15

33:15/M

9

Jason Hayman Little Silver NJ USA

196

37

3/3 M 35-49

37:09

37:09/M

10

Donnell Thompson Delaware OH USA

131

33

1/1 M 17-34

37:50

37:50/M

11

Robert Klenke St John VI USA

166

75

4/5 M 50-99

38:33

38:33/M

12

Noah Stolz St Thomas VI USA

171

11

1/1 M 0-16

43:20

43:20/M

13

Ken Pape Clarksburg NJ USA

195

55

5/5 M 50-99

44:53

44:53/M

DNF

Ringo Clarke St Thomas VI USA

104

42

/3 M 35-49

-

DNF

Bill Fisk St Thomas VI USA

111

71

/5 M 50-99

-

Intermediate Solo

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

Tie 1

Shannon Von Zirpolo Dover NH USA

217

23

*****/0 F 17-34

1:00:09

26:44/M

Tie 1

Elizabeth Schroth-Nichols San Diego CA USA

212

25

*****/0 F 17-34

1:00:09

26:44/M

3

Heather Ruhsam St John VI USA

211

31

*****/0 F 17-34

1:02:14

27:40/M

4

Diann Hall St John VI USA

242

38

1/5 F 35-49

1:04:02

28:28/M

5

Leigh Epperson Dallas TX USA

205

43

2/5 F 35-49

1:11:18

31:41/M

6

Kathryn Cronin New York NY USA

203

50

1/3 F 50-99

1:14:42

33:12/M

7

Rosita Delia Lawrenceville PA USA

204

51

2/3 F 50-99

1:20:08

35:37/M

8

Jamie Johnston St John VI USA

206

51

3/3 F 50-99

1:20:51

35:56/M

9

Jodie Tanino St John VI USA

233

49

3/5 F 35-49

1:21:55

36:24/M

10

Kristin Bennett St John VI USA

221

39

4/5 F 35-49

1:23:40

37:11/M

11

Wendy Ramos St. Croix VI USA

230

49

5/5 F 35-49

1:53:44

50:33/M

DNF

Sally Blackmore Tortola BVI Bvi

218

47

/5 F 35-49

-

DNF

Amy Burlar St Thomas VI USA

201

32

/0 F 17-34

-

DNF

Cheryl Kurash Stony Brook NY USA

207

59

/3 F 50-99

-

DNF

Helena Meirinho Somerville MA USA

210

35

/5 F 35-49

-

DNF

Lisa Smedley St Thomas VI USA

213

23

/0 F 17-34

-

DNF

Tina Vesper Seattle WA USA

216

48

/5 F 35-49

-

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Henning Fog Haddonfield NJ USA

309

23

*****/2 M 17-34

46:30

20:40/M

2

Jason Dobbs Saddle River NJ USA

214

19

*****/2 M 17-34

47:48

21:15/M

3

Tory Lane St John VI USA

208

34

*****/2 M 17-34

48:49

21:42/M

4

Kurt Van Der Schalie Bethesda MD USA

215

32

1/2 M 17-34

53:54

23:57/M

5

Robert Stolz St Thomas VI USA

240

44

1/2 M 35-49

1:10:58

31:32/M

6

Brian Sage St John VI USA

241

34

2/2 M 17-34

1:15:37

33:36/M

7

Kevin Lenahan St Thomas VI USA

225

56

1/3 M 50-99

1:16:30

34:00/M

8

Robert Hunsaker Miami FL USA

235

53

2/3 M 50-99

1:26:17

38:21/M

9

Glen Millar St Thomas VI USA

234

41

2/2 M 35-49

1:27:29

38:53/M

10

Lloyd Good St Thomas VI USA

219

53

3/3 M 50-99

1:48:23

48:10/M

Intermediate Assisted

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Heather Ackley St Thomas VI USA

220

33

*****/2 F 17-34

59:14

26:20/M

2

Beverly Clendinen St Thomas VI USA

202

43

*****/1 F 35-49

59:30

26:27/M

3

Sharon Allen St John VI USA

239

39

*****/1 F 35-49

1:09:48

31:01/M

4

Tammy Cummings St John VI USA

224

44

1/1 F 35-49

1:25:29

38:00/M

5

Kaitlyn Cummings St John VI USA

223

10

1/1 F 0-16

1:25:35

38:02/M

6

Anna Kinnersly Tortola BVI Bvi

231

31

1/2 F 17-34

1:27:56

39:05/M

7

Lauren Diruzzo St Thomas VI USA

237

30

2/2 F 17-34

1:35:03

42:15/M

8

Toni Lacer St John VI USA

228

52

1/1 F 50-99

1:40:10

44:31/M

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Michael Sheesley St Thomas VI USA

227

30

*****/1 M 17-34

1:04:13

28:32/M

2

David Rosa St John VI USA

209

48

*****/1 M 35-49

1:05:06

28:56/M

3

Jim Thomas State College PA USA

226

56

*****/0 M 50-99

1:19:00

35:07/M

4

Paul Kazyak St John VI USA

229

47

1/1 M 35-49

1:22:37

36:43/M

5

Joseph Diruzzo St Thomas VI USA

236

32

1/1 M 17-34

1:35:04

42:15/M

DNF

Frank Cummings St John VI USA

222

46

/1 M 35-49

-

DNF

Enrique Rodriguez St Thomas VI USA

232

/0 M 0-16

-

Long Solo

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Margaret Ravenna Ridgefield CT USA

333

22

*****/7 F 17-34

1:23:22

23:49/M

2

Louise Wearmouth Tortola BVI Bvi

376

40

*****/8 F 35-49

1:29:36

25:36/M

3

Kate Hooven St John VI USA

314

24

*****/7 F 17-34

1:30:13

25:47/M

4

Megan Cliff St John VI USA

364

30

1/7 F 17-34

1:32:11

26:20/M

5

Caitlin McGraw Gastonia NC USA

353

17

2/7 F 17-34

1:34:32

27:01/M

6

Caroline McGraw Gastonia NC USA

354

16

1/1 F 0-16

1:34:41

27:03/M

7

Jocelyn Palmer Wallis Tortola BVI Bvi

377

36

1/8 F 35-49

1:34:55

27:07/M

8

Michelle Laughlin Mountain View CA USA

349

21

3/7 F 17-34

1:38:12

28:03/M

9

Sara Stevens St John VI USA

338

30

4/7 F 17-34

1:38:16

28:05/M

10

Susanna Pershern St John VI USA

331

37

2/8 F 35-49

1:46:33

30:27/M

11

Cindy Jarvis Horseheads NY USA

316

34

5/7 F 17-34

1:47:06

30:36/M

12

Jude Woodcock St John VI USA

342

53

1/3 F 50-99

1:47:14

30:38/M

13

Brenda Sylvia St John VI USA

339

47

3/8 F 35-49

1:51:03

31:44/M

14

Ann Safranek Anchorage AK USA

356

45

4/8 F 35-49

1:56:00

33:09/M

15

Karen Baranowski St John VI USA

302

51

2/3 F 50-99

2:05:07

35:45/M

16

Gaylin Vogel St Thomas VI USA

359

34

6/7 F 17-34

2:07:59

36:34/M

17

Chaliese Smith St John VI USA

368

37

5/8 F 35-49

2:14:03

38:18/M

18

Rebecca Clarke Tortola BVI Bvi

304

37

6/8 F 35-49

2:14:33

38:27/M

19

Erika Kellerhals St Thomas VI USA

318

34

7/7 F 17-34

2:19:28

39:51/M

20

Marcy L'Hommedieu St Thomas VI USA

322

51

3/3 F 50-99

2:20:31

40:09/M

21

Susanna Mander Miami Beach FL USA

350

43

7/8 F 35-49

2:24:12

41:12/M

22

Laurie Olinder New York NY USA

328

49

2/2 F 35-49

2:29:55

42:50/M

23

Cynthia Hunsaker Miami FL USA

315

43

8/8 F 35-49

2:37:50

45:06/M

DNF

Kaitlyn Fuller St Thomas VI USA

347

23

/7 F 17-34

-

DNF

Jini Lewis St John VI USA

321

41

/8 F 35-49

-

DNF

Adele Perrot Tortola BVI Bvi

330

30

/7 F 17-34

-

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Augusto Cividini Key Biscayne FL USA

303

15

*****/0 M 0-16

1:21:50

23:23/M

2

John Ravenna Ridgefield CT USA

332

45

*****/12 M 35-49

1:27:09

24:54/M

3

Jose Coleman-Davis San Juan PR USA

305

56

*****/7 M 50-99

1:30:24

25:50/M

4

Benjamin Hartell St Thomas VI USA

348

23

1/7 M 17-34

1:32:57

26:33/M

5

Terry Laughlin New Paltz NY USA

372

55

1/7 M 50-99

1:33:46

26:47/M

6

David Sapio St John VI USA

336

39

1/12 M 35-49

1:35:10

27:11/M

7

Brad Hickerson Richardson TX USA

378

38

2/12 M 35-49

1:36:47

27:39/M

8

Jeff Miller St John VI USA

325

48

3/12 M 35-49

1:36:58

27:42/M

9

Gregory Berguson St Thomas VI USA

345

33

2/7 M 17-34

1:38:06

28:02/M

10

Alex Pape Clarksburg NJ USA

355

21

3/7 M 17-34

1:38:19

28:05/M

11

Gary Frasen St John VI USA

310

60

2/7 M 50-99

1:43:23

29:32/M

12

Sheldon Scotchman Tortola BVI Bvi

343

34

4/7 M 17-34

1:45:35

30:10/M

13

Eric Bauman St John VI USA

363

42

4/12 M 35-49

1:49:59

31:25/M

14

Dave Whitter St Thomas VI USA

341

42

5/12 M 35-49

1:50:12

31:29/M

15

Terry Hart Dallas TX USA

312

55

3/7 M 50-99

1:50:42

31:38/M

16

Ray Wearmouth Tortola BVI Bvi

340

40

6/12 M 35-49

1:54:37

32:45/M

17

Daniel Safranek Anchorage AK USA

357

44

7/12 M 35-49

1:56:01

33:09/M

18

Lars Pedersen Fort Lauderdale FL USA

329

66

4/7 M 50-99

2:04:14

35:30/M

19

Bill Morrison New York NY USA

326

43

8/12 M 35-49

2:04:34

35:35/M

20

Mark Grandonico Bath ME USA

311

49

9/12 M 35-49

2:05:08

35:45/M

21

Andy Davis St John VI USA

306

39

10/12 M 35-49

2:05:38

35:54/M

22

Ian Mann Tortola BVI Bvi

351

32

5/7 M 17-34

2:06:50

36:14/M

23

Edward Kelliher St John VI USA

319

44

11/12 M 35-49

2:07:50

36:31/M

24

Raymond Lutz St. Croix VI USA

323

55

5/7 M 50-99

2:07:56

36:33/M

25

Brent Lynn St John VI USA

324

30

6/7 M 17-34

2:13:14

38:04/M

26

Miles Stair St John VI USA

337

60

6/7 M 50-99

2:14:20

38:23/M

27

Mark Belke St John VI USA

370

41

12/12 M 35-49

2:24:52

41:23/M

28

Timothy Abraham St Thomas VI USA

301

31

7/7 M 17-34

2:31:13

43:12/M

29

Brice Rhymer St Thomas VI USA

335

72

7/7 M 50-99

2:59:59

51:25/M

DNF

Julio Fuentes Key Biscayne FL USA

346

27

/7 M 17-34

-

Long Assisted

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Ashley Bomberger St Thomas VI USA

361

25

*****/2 F 17-34

1:26:16

24:39/M

2

Meredith Fletcher St John VI USA

307

64

*****/3 F 50-99

1:43:35

29:36/M

3

Linda Wright St Thomas VI USA

360

50

*****/3 F 50-99

1:44:32

29:52/M

4

Kate Flaherty St Thomas VI USA

373

26

1/2 F 17-34

1:48:00

30:51/M

5

Alexandra Ewald St John VI USA

367

44

1/2 F 35-49

1:53:28

32:25/M

6

Christine Chapman St John VI USA

344

57

1/3 F 50-99

1:56:54

33:24/M

7

Kristi Johnson St John VI USA

317

23

2/2 F 17-34

2:02:00

34:51/M

8

Christine Meyer St John VI USA

369

50

2/3 F 50-99

2:05:18

35:48/M

9

Kate Swan St John VI USA

358

53

3/3 F 50-99

2:16:05

38:53/M

DNF

Antonette Badami St John VI USA

371

45

/2 F 35-49

-

DNF

Laura Richter St Thomas VI USA

374

26

/2 F 17-34

-

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Craig Barshinger St John VI USA

362

52

*****/3 M 50-99

1:25:32

24:26/M

2

Thomas Layer Hilton Head Isl. SC USA

320

39

*****/0 M 35-49

1:33:39

26:45/M

3

Rick Nielsen Escondido CA USA

327

57

*****/3 M 50-99

1:39:27

28:25/M

4

John Holden St John VI USA

313

63

1/3 M 50-99

1:41:43

29:04/M

5

Bruce White St Thomas VI USA

366

51

2/3 M 50-99

1:43:46

29:39/M

6

Brian Edmund St Thomas VI USA

365

54

3/3 M 50-99

1:53:51

32:32/M

7

Ryan McClelland St Thomas VI USA

352

25

1/1 M 17-34

2:06:42

36:12/M

Long Relay

 

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Del Olmo/Ewald/Doran

408

1:42:51

29:23/M

2

Siska/Levy/Oliver

406

1:51:50

31:57/M

3

Cannell/Senger/Cunningham

402

1:55:03

32:52/M

Long Relay Assisted

 

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Lane/King/Kniss

401

1:26:51

24:49/M

2

Halliday/Becker/Michtner

405

1:45:32

30:09/M

3

Haynes/Dove/Dove

404

1:52:32

32:09/M

4

Barr/Barr/Barr

407

1:53:19

32:23/M