Friends Beach-to-Beach Power Swim

Overall Finish List

May 25, 2008

Results By Race Management Systems, Inc.

Short Solo

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Caroline Kupfer St. Croix VI

107

15

*****/1 F 0-16

24:45

2

Jade Barber St Thomas VI

101

14

*****/1 F 0-16

30:24

3

Heather Ackley St Thomas VI

131

32

*****/16 F 17-34

33:27

4

Susan Vosbein St John VI

208

55

1/22 F 50-99

34:04

5

Carene (karen) Campbell St John VI

120

28

1/16 F 17-34

36:07

6

Karen Radtke St John VI

112

54

2/22 F 50-99

36:15

7

Juli Culver St John VI

103

31

2/16 F 17-34

40:44

8

Bonnie Burkholder St John VI

102

55

3/22 F 50-99

41:16

9

Melanie Weyland St Thomas VI

129

46

1/23 F 35-49

43:25

DNF

Caroline Kincaid St John VI

132

27

/16 F 17-34

DNF

Irene Levin St John VI

110

50

/22 F 50-99

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Augusto Cividini Key Biscayne FL

137

14

*****/4 M 0-16

21:26

2

Harry Lenahan St Thomas VI

126

18

*****/17 M 17-34

27:16

3

Cameron Kupfer St. Croix VI

106

15

*****/4 M 0-16

27:37

4

John Fitzgerald St John VI

133

51

1/29 M 50-99

29:30

5

Manny Dela Torre Marietta GA

105

66

2/29 M 50-99

29:44

6

Ken Wild St John VI

118

54

3/29 M 50-99

31:13

7

Larry Comroe New York NY

138

44

1/18 M 35-49

35:13

8

Wade Smith New York NY

128

45

2/18 M 35-49

35:14

9

Colin Green St John VI

135

31

1/17 M 17-34

35:53

10

Edward Newill Saint Petersburg FL

119

55

4/29 M 50-99

36:32

11

Zachary Smith St John VI

139

23

2/17 M 17-34

36:35

12

Michael Sheesley St Thomas VI

223

29

3/17 M 17-34

39:52

13

David Eddy St Thomas VI

121

45

3/18 M 35-49

40:07

14

Richard Meyer St John VI

111

52

5/29 M 50-99

40:29

15

Richard Dooley Tucson AZ

136

42

4/18 M 35-49

40:37

16

Robert De Bonis St John VI

109

57

6/29 M 50-99

45:44

17

William Culver St John VI

104

43

5/18 M 35-49

45:58

18

Fred Flint St. Croix VI

134

50

7/29 M 50-99

54:02

19

Cory Willis St Thomas VI

130

29

4/17 M 17-34

58:05

DNF

Brooke Million St John VI

127

25

/17 M 17-34

 

Short Assisted

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Charlotte Walsh St Thomas VI

117

52

*****/0 F 50-99

30:29

2

Kelly Beach St Thomas VI

155

39

*****/0 F 35-49

31:02

3

Sharee Winslow St Thomas VI

326

47

*****/0 F 35-49

32:10

4

Susan Flint St. Croix VI

153

55

1/0 F 50-99

35:40

5

Donna Matthias St John VI

140

46

1/0 F 35-49

36:59

6

Johanna Stefferson St Thomas VI

151

51

2/0 F 50-99

40:18

7

Carla Sawyer St John VI

144

57

3/0 F 50-99

41:35

8

Janet Gregory-Moos St Thomas VI

143

41

2/0 F 35-49

46:30

9

Marie Naisby St John VI

150

67

4/0 F 50-99

48:09

DNF

Anne Klenke St John VI

147

57

/0 F 50-99

DNF

Seala Matthias St John VI

141

6

/0 F 0-16

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Brad Douglas South Lyon MI

146

59

*****/0 M 50-99

25:30

2

Ron Hawes St John VI

113

44

*****/0 M 35-49

26:31

3

Justin Doran St John VI

145

14

*****/0 M 0-16

27:18

4

Philip McClain Baltimore MD

149

57

1/0 M 50-99

28:55

5

Brent Williams Wappingers Falls NY

152

67

2/0 M 50-99

31:32

6

Bob Klenke St John VI

148

74

3/0 M 50-99

37:57

7

Jeff McCrave St John VI

142

61

4/0 M 50-99

40:22

8

Kevin Dalton St Thomas VI

154

42

1/0 M 35-49

46:04

DNF

Stephen Levin St John VI

114

50

/0 M 50-99

 

Intermediate Solo

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Monica Nista New York NY

216

29

*****/0 F 17-34

54:03

2

Erica Iffland Wilmington DE

203

23

*****/0 F 17-34

1:00:30

3

Jude Woodcock St John VI

209

52

*****/0 F 50-99

1:03:05

4

Heather Ruhsam St John VI

222

30

1/0 F 17-34

1:04:37

5

Amanda Fox St John VI

202

30

2/0 F 17-34

1:19:40

6

Elizabeth Kadison St Thomas VI

227

47

1/0 F 35-49

1:20:59

7

Jodie Tanino St John VI

224

48

2/0 F 35-49

1:24:46

8

Laurie Olinder New York NY

206

48

3/0 F 35-49

1:29:34

9

Chelsea O'Brian St John VI

220

25

3/0 F 17-34

1:44:20

10

Marsha Maynes St Thomas VI

219

59

1/0 F 50-99

1:49:24

DNF

Sarah Beechler St John VI

201

20

/0 F 17-34

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Eric Bauman St John VI

225

41

*****/0 M 35-49

1:02:40

2

Daniel Pike Cincinnati OH

221

28

*****/0 M 17-34

1:06:29

3

Tyler Smith St Thomas VI

207

34

*****/0 M 17-34

1:07:14

4

Bill Morrison New York NY

205

42

1/0 M 35-49

1:09:11

5

Sylvio Mannel St Thomas VI

204

35

2/0 M 35-49

1:10:07

6

Kevin Lenahan St Thomas VI

218

55

1/0 M 50-99

1:10:31

7

Cesar Guerra St. Croix VI

217

30

1/0 M 17-34

1:12:33

8

Nat Ford St John VI

275

25

2/0 M 17-34

1:17:18

9

Bryce Rhymer St Thomas VI

344

71

2/0 M 50-99

1:45:53

DNF

Jason Gleason Christiansted VI

226

33

/0 M 17-34

 

Intermediate Assisted

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Whitney Bloom New York NY

230

36

*****/0 F 35-49

1:00:27

2

Beverly Clendinen St Thomas VI

231

42

*****/0 F 35-49

1:06:17

3

Elizabeth Wallace St Thomas VI

116

23

*****/0 F 17-34

1:09:31

4

Billie Murphy St John VI

228

58

1/0 F 50-99

1:10:35

5

Patricia Mahoney St John VI

233

63

2/0 F 50-99

1:12:17

6

Jennifer Doran St John VI

232

42

1/0 F 35-49

1:22:33

7

Tammy Cummings St John VI

212

43

2/0 F 35-49

1:30:42

8

Kaitlyn Cummings St John VI

211

9

1/0 F 0-16

1:30:58

9

Carol Wassel St John VI

234

52

3/0 F 50-99

1:38:57

DNF

Kari Devaun Summerville SC

215

35

/0 F 35-49

DNF

Theresa Urban Arlington VA

229

39

/0 F 35-49

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

David Holzman St John VI

214

56

*****/0 M 50-99

1:00:05

2

Michael Nail St Thomas VI

115

22

*****/0 M 17-34

1:09:30

3

William Fisk St John VI

213

70

*****/0 M 50-99

1:59:45

 

Long Solo

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Louise Wearmouth St John VI

360

39

*****/0 F 35-49

1:28:07

2

Megan Cliff St John VI

307

29

*****/0 F 17-34

1:29:54

3

Elizabeth Conklin St Thomas VI

353

32

*****/0 F 17-34

1:35:36

4

Sarah Burgamy Denver CO

305

30

1/0 F 17-34

1:43:45

5

Jana Slezak Durham NH

366

43

1/0 F 35-49

1:48:05

6

Kaitlyn Fuller St Thomas VI

356

22

2/0 F 17-34

1:48:42

7

Jini Lewis St John VI

341

40

2/0 F 35-49

1:52:56

8

Chris Reedy Manassas VA

316

47

3/0 F 35-49

1:59:13

9

Lori Whitehand Falls Church VA

321

47

4/0 F 35-49

2:01:01

10

Linda Venable Vienna VA

320

38

5/0 F 35-49

2:06:36

11

Gaylin Vogel St Thomas VI

346

33

3/0 F 17-34

2:12:36

12

Linda Sorensen St John VI

359

57

1/0 F 50-99

2:12:46

13

Janice Williams Wappingers Falls NY

362

64

2/0 F 50-99

2:26:24

14

Chaliese Smith St John VI

358

36

6/0 F 35-49

2:35:36

15

Cindy Ragan Miami FL

357

42

7/0 F 35-49

2:38:48

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Edmund Gendreau Dover NH

365

46

*****/0 M 35-49

1:17:00

2

Eli Bass Falls Church VA

302

13

*****/0 M 0-16

1:21:21

3

Ryan Mioduski Falls Church VA

313

14

*****/0 M 0-16

1:21:22

4

Tory Lane St John VI

342

33

1/0 M 17-34

1:29:48

5

Stuart Henderly St Thomas VI

328

17

2/0 M 17-34

1:30:42

6

Jose Coleman San Juan PR

308

55

1/0 M 50-99

1:34:28

7

Salvador Coleman San Juan PR

309

24

3/0 M 17-34

1:36:52

8

Shane Emmett Glen Allen VA

354

30

4/0 M 17-34

1:37:37

9

Orca MacIntyre Atlanta GA

311

56

2/0 M 50-99

1:40:04

10

Bob Dysart St John VI

399

51

3/0 M 50-99

1:40:31

11

Jeff Miller St John VI

345

47

1/0 M 35-49

1:43:24

12

Jerry Senger St John VI

318

61

4/0 M 50-99

1:59:14

13

Ian Mann Road Town TORTOLA

343

31

5/0 M 17-34

2:06:40

14

Steve Burkholder St John VI

306

56

5/0 M 50-99

2:08:13

15

Ted Kelliher St John VI

330

43

2/0 M 35-49

2:08:45

16

Gary Ray St John VI

315

53

6/0 M 50-99

2:11:25

17

Ray Wearmouth St John VI

361

39

3/0 M 35-49

2:11:51

18

Michael Burgamy St John VI

304

62

7/0 M 50-99

2:15:42

19

John Purpura St John VI

364

46

4/0 M 35-49

2:16:57

20

Thomas Kelley St John VI

331

47

5/0 M 35-49

2:17:34

21

Andrew Onofray Irwin PA

314

53

8/0 M 50-99

2:19:35

22

Miles Stair St John VI

319

59

9/0 M 50-99

2:26:50

23

Maurice Chabuz St John VI

352

58

10/0 M 50-99

2:33:10

24

Bryan White St John VI

351

24

6/0 M 17-34

2:44:31

25

Robert Hunsaker Miami FL

329

52

11/0 M 50-99

2:47:40

26

Glen Millar St Thomas VI

312

40

6/0 M 35-49

2:48:40

27

Jeremy Zuber St John VI

363

27

7/0 M 17-34

2:52:46

28

Chris Frangiadis St John VI

355

45

7/0 M 35-49

3:24:12

DNF

Frank Bringuglio Bayside NY

303

/0 M 0-16

DNF

Jonathan Kantor Ponte Vedra Beach FL

310

31

/0 M 17-34

DNF

Louis Sardelli East Greenwich RI

317

53

/0 M 50-99

 

Long Assisted

 

Female Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Helen Ann Tucker Rockville MD

374

43

*****/0 F 35-49

1:42:46

2

Meredith Fletcher St John VI

348

64

*****/0 F 50-99

1:43:49

3

Christy Dove St John VI

368

33

*****/0 F 17-34

1:54:10

4

Adrienne Keezer Nashua NH

375

24

1/0 F 17-34

1:59:36

5

Amy Roberts St John VI

350

56

1/0 F 50-99

2:04:22

6

Elise Witmer St. Croix VI

327

52

2/0 F 50-99

2:05:35

7

Karen Baranowski St John VI

369

51

3/0 F 50-99

2:08:25

8

Christine Meyer St John VI

349

49

1/0 F 35-49

2:09:10

9

Kate Swan St John VI

332

52

4/0 F 50-99

2:11:17

10

Lani Clark St John VI

347

53

5/0 F 50-99

2:17:32

11

Deborah Emmette St John VI

370

56

6/0 F 50-99

2:17:40

12

Antonette Badami St John VI

301

44

2/0 F 35-49

2:19:37

13

Cathy Dove St John VI

367

61

7/0 F 50-99

2:39:00

DNF

Jaimis Huff St John VI

371

24

/0 F 17-34

DNF

Adrienne Kesser Nashua NH

372

24

/0 F 17-34

DNF

Robyn Thaney St Thomas VI

373

20

/0 F 17-34

 

Male Finishers

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Travis Kruegar St Thomas VI

323

35

*****/0 M 35-49

1:28:42

2

John Holden Orlando FL

322

62

*****/0 M 50-99

1:43:34

3

Rick Nielsen Escondido CA

325

56

*****/0 M 50-99

1:44:43

4

Ray Lutz St. Croix VI

324

54

1/0 M 50-99

2:08:11

 

Long Relay

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Barshinger/Cannell/Kauffman St John VI

401

**

--

1:58:58

Cividini/DelOlmo/DelOlmo Key Biscayne FL

405

**

--

2:18:08

Reedy/Reedy/Reedy Manassas VA

402

**

--

2:21:27

:21:27

Long Relay Assisted

 

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

O'Rouke-Barr/Barr St Thomas VI

404

**

--

DNF

Kelley Hunter St John VI

403

**

--